W ciągu ostatniej dekady wzrosła popularność inwestycji w kamienice. Wprawdzie wciąż stanowią one niewielki procent wszystkich inwestycji na polskim rynku, jednak niezmiennie cieszą się popularnością wśród zwolenników awangardowych rozwiązań.

Trend, który dotarł do nas od zachodnich sąsiadów jest szczególnie zauważalny w dużych aglomeracjach, w których zachowała się wieloletnia, często przedwojenna, architektura. Architekci wnętrz uznają, że inwestorzy są przyciągani przez unikalny charakter budynków i prestiżową lokalizację. Nieszablonowa architektura jest wykorzystywana nie tylko w celach mieszkaniowych, ale także jako powierzchnie biurowe.

Inwestycja na lata

Kamienice są zazwyczaj zbudowane z trwałych materiałów, gwarantujących inwestycję na lata. Ich solidność wpływa na odpowiednią izolację akustyczną i niwelowanie poziomu hałasu. Wiekowe mury pozwalają cieszyć się prywatnością.

Architekci wnętrz widzą w mieszkaniach w kamienicach duży potencjał.Zwykle są wyposażone w duże okna, co umożliwia wykorzystanie naturalnego światła. Stwarzają niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Są przy tym zazwyczaj wyższe niż standardowe lokale. Umożliwiają montaż antresoli, która doskonale podkreśla charakter wnętrza, a przy tym pozwala na wykorzystanie w pełni jego potencjału. Tworzy niepowtarzalną, klimatyczną aranżację.

Niezależnie od powyższego należy pamiętać, że mieszkanie w kamienicy może sprawiać trudności osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami. Wieloletnie budynki zazwyczaj nie są wyposażone w windę.

Czy warto inwestować w mieszkanie w kamienicy? Dominujące trendy zdają się to potwierdzać. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form lokaty kapitału. Gwarantuje wysoką stopę zysku przy relatywnie niskim stopniu ryzyka. Mieszkanie w kamienicy zwykle zyskuje na wartości wraz z upływem czasu. Kamienica to przecież nie tylko mury – to przede wszystkim związana z nimi historia.

Na co zwrócić uwagę według architekta wnętrz?

Remont lokalu w kamienicy może wymagać znacznie wyższych nakładów, niż wstępnie szacowane. Architekci wnętrz rekomendują dokładną analizę stanu technicznego lokalu i całego budynku. Warto rozważyć inwestycję w mieszkanie położone w odrestaurowanej kamienicy. Wprawdzie jego zakup będzie wiązał się z wyższą ceną, jednak pozwoli na uniknięcie nieprzewidzianych kosztów. Należy także pamiętać, że nie wszystkie kamienice są podłączone do ogrzewania miejskiego, dlatego ważna jest dokładna analiza projektu budynku. Inwestorzy wielokrotnie borykają się także z nieefektywnym systemem wentylacji. Należy liczyć się z koniecznością przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Nakłady poniesione na remont kamienicy mogą przynieść nawet kilkukrotną stopę zysku. Rewitalizacja wpływa znacząco na cenę nieruchomości, co jest cechą charakterystyczną tego typu inwestycji.

Na przeszkodzie mogą stanąć przepisy szczególne, które dotyczą budynków objętych ochroną konserwatorską. W zależności od statusu budynku, przynajmniej część prac remontowych może wymagać zgody konserwatora zabytków. W wielu przypadkach zachowane elementy dekoracyjne wnętrza mogą jednocześnie okazać się atutem – np. wieloletnia posadzka, parkiet lub sztukaterie.

Stan techniczny to jednak nie wszystko. Należy zweryfikować przede wszystkim stan prawny nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem struktury własnościowejmówi Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. Kompleksowe usługi agencji nie ograniczają się wyłącznie do przeprowadzenia prac remontowych. Eksperci udzielają wsparcia także w zakresie aspektów prawnych inwestycji, pomagając przebrnąć przez gąszcz przepisów na jej wszystkich etapach.

Na przeszkodzie mogą stanąć przepisy szczególne, które dotyczą budynków objętych ochroną konserwatorską. W zależności od statusu budynku, przynajmniej część prac remontowych może wymagać zgody konserwatora zabytków. W wielu przypadkach zachowane elementy dekoracyjne wnętrza mogą jednocześnie okazać się atutem – np. wieloletnia posadzka, parkiet lub sztukaterie.

Uwaga: tan techniczny to jednak nie wszystko. Należy zweryfikować przede wszystkim stan prawny nieruchomości, ze szczególnym uwzględnieniem struktury własnościowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ