kredyt konsolidacyjny

W bogatej ofercie kredytów bankowych znaleźć można wiele praktycznych produktów. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Czym tak naprawdę jest, kto może go otrzymać i czy warto skorzystać z możliwości niższej miesięcznej raty?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem bankowym, który skierowany jest do osób posiadających kilka zobowiązań, zazwyczaj w różnych miejscach, w tym również na rynku usług pozabankowych. Dzięki niemu możliwe jest połączenie wszystkich obecnych rat w jedną. W większości przypadków skumulowana rata jest niższa niż pojedyncze zobowiązania w sumie, jednak wydłuża się czas spłaty całości zobowiązań. Środki udostępnione przez bank tytułem kredytu konsolidacyjnego nie są wypłacane kredytobiorcy. Są przekazywane do jego wierzycieli. Bank spłaca wszelkiego rodzaju należności względem nich, a dłużnik reguluje jedno zobowiązanie, w instytucji, w której zaciągnął kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacji mogą podlegać zobowiązania takie jak:

  • kredyty gotówkowe,
  • kredyty ratalne,
  • kredyty samochodowe,
  • pożyczki gotówkowe.

Ponadto w zależności od oferty danego banku istnieje także możliwość konsolidacji zobowiązań wynikających z: kredytów hipotecznych, mieszkaniowych, w rachunku bankowym, a także z kart kredytowych. Jest to bardzo rozległy temat, dlatego kredyt konsolidacyjny omawia w poradnikach kredyt-konsolidacyjny.eu.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest produktem dla każdego. Warto jednak pamiętać, że banki przed udzieleniem go wnikliwie weryfikują historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Im więcej niespłaconych rat kredytów, tym niższa jest jego wiarygodność kredytowa, a co za tym idzie, maleje możliwość uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Ponadto do badania wiarygodności kredytowej wykorzystywane są dane związane z: aktualnym stanem zadłużenia, zarobkami, rodzajem umowy zatrudnienia, wydatkami na codziennie życie itp. Zdolność kredytową można poprawić, m.in.: regularnie spłacając zaciągnięte zobowiązania, rezygnując z kart kredytowych i kredytu odnawialnego w ROR, zmniejszając liczbę osób w gospodarstwie domowym, nie składając zapytań o kredyt do wielu banków czy zwiększając swoje dochody. Warto wiedzieć, że w przypadku kredytu hipotecznego, jak i innych produktów bankowych można negocjować z bankiem warunki udzielenia zobowiązania.

Czy warto konsolidować kredyty?

Konsolidacja kredytów może być opłacalnym posunięciem. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jedną z najważniejszych jest to, aby zaciągnąć kredyt w momencie kiedy uregulowanie wszystkich zobowiązań jest trudne, ale wciąż udaje się spłacać raty w wyznaczonych terminach. Rozwiązanie to posiada szereg zalet. Wśród najważniejszych wymienić można brak konieczności pamiętania o spłacie kilku różnych zobowiązań w wielu terminach, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, uiszczana jest jedna rata. Dodatkowo kredyty konsolidacyjne mogą być udzielane na bardzo preferencyjnych warunkach i stanowić nie lada odciążenie dla domowego budżetu. Ogromną zaletą takiego zobowiązania jest uniknięcie wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia, czyli sytuację, w której dłużnik zaciąga kolejne kredyty lub pożyczki, by móc spłacić zaległe zobowiązania. Bardzo często w ramach kredytu konsolidacyjnego bank przyznaje kredytobiorcy dodatkowe środki, które może wykorzystać na dowolny cel, co dla wielu stanowi pożądany w trudniejszym okresie zastrzyk gotówki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ