Jak założyć firmę pożyczkową? Jak udzielać pożyczek jako działalność gospodarcza?

0
1945

Zainteresowanie usługami firm oferujących szybkie pożyczki utrzymuje się od co najmniej kilku lat na wysokim poziomie. Mała ilość wymaganych formalności i krótki czas oczekiwania na gotówkę powodują, że wiele osób woli szukać pomocy finansowej w parabankach niż w prawdziwych bankach. Dla niektórych może to być okazja do rozwinięcia własnego biznesu. Jak zatem założyć własną firmę pożyczkową? Czy jest to możliwe?

Firmy pożyczkowe – co warto wiedzieć?

Zanim zdecydujemy się otworzyć swój własny biznes oparty na udzielaniu pożyczek, warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat tzw. parabanków. Najogólniej mówiąc, parabanki są to podmioty prowadzące działalność charakterystyczna dla banków, jednak w oparciu o inne przepisy, gdyż nie obowiązuje ich Prawo bankowe. Instytucje tego typu mogą oferować pożyczki, ale nie tylko, my jednak skupimy się wyłącznie na firmach oferujących pożyczki pieniężne.

Na rynku funkcjonuje całkiem sporo tego rodzaju podmiotów, firmy pożyczkowe oferujące pożyczki w domu klienta wymienia SilesiaKredyt. Nie oznacza to jednak, że rynek jest już nasycony i kolejne firmy tego typu nie mają szans.

Jak założyć firmę pożyczkową?

Chcąc założyć firmę pożyczkową, a więc taką, która będzie udzielać pożyczek gotówkowych osobom fizycznym lub przedsiębiorstwom na bazie środków własnych, potrzebny jest kapitał początkowy. Wysokość kapitału zakładowego, pokrytego ze środków własnych założycieli musi wynosić co najmniej 200 tysięcy. Konieczne jest również zarejestrowanie firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej. Kolejnym krokiem jest powołanie rady nadzorczej lub zarządu spółki, a w ich skład wchodzić mogą wyłącznie osoby niekarane.

Firma pożyczkowa online czy stacjonarna?

Kluczową kwestią jest podjęcie decyzji, czy nasza firma ma działać w internecie, czy stacjonarnie. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Nie ma żadnych przepisów, które określałyby, czy działalność tego typu powinna dawać klientom możliwość osobistego wzięcia pożyczki, dlatego ostateczna decyzja zależy tylko od nas.

Prowadzenie parabanku stacjonarnie pozwala na dotarcie do starszych klientów, którzy nie lubią bądź nie potrafią korzystać z internetu na tyle, aby wziąć pożyczkę online. Kolejną zaletą jest możliwość lepszego dotarcia do klientów i przekonania ich do pożyczenia pieniędzy, gdyż w kontakcie osobistym łatwiej zbudować poczucie zaufania. Stacjonarne punkty firm pożyczkowych często oferują klientom wypłatę pieniędzy w gotówce lub przelewem na konto, a dla wielu osób ten wybór jest dodatkowym atutem.

Jeśli chodzi natomiast o zalety prowadzenia firmy pożyczkowej online, to daje ona ogromne możliwości jeśli chodzi o grono potencjalnych klientów, gdyż pożyczkę przez internet może wziąć każdy, niezależnie w jakiej części Polski mieszka. Ponadto działalność można prowadzić praktycznie przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, gdyż weryfikacją wniosków zajmuje się specjalny program, a nie pracujący na etacie pracownik.

Zalety i wady obu rozwiązań można by jeszcze wymieniać, jednak podjęcie ostatecznej decyzji w tej kwestii jest sprawą indywidualną.

[Głosów:5    Średnia:3.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ