Jakie funkcjonalności powinno posiadać dobre oprogramowanie do zarządzania produkcją?

Prowadzisz zakład produkcyjny? Potrzebujesz zatem niezawodnego oprogramowania do zarządzenia produkcją. Jakie funkcjonalności powinno posiadać, aby się sprawdziło?

Oprogramowanie do zarządzania produkcją jest niezbędne w każdym zakładzie produkcyjnym. Nie może być to jednak przypadkowo wybrane narzędzie – ważne, aby posiadało takie funkcjonalności, które usprawnią proces produkcji i pozwolą go kontrolować. Ponieważ zarządzanie produkcją to skomplikowany i wielostopniowy proces, który obejmuje m.in. obrót towarowy, planowanie transportu i rozliczanie zużycia materiałów, konieczne jest, by oprogramowanie było odpowiednio rozbudowane.

Jak wygląda zarządzanie produkcją w praktyce?

Aby produkcja ruszyła, konieczne jest wcześniejsze wyliczenie i zakupienie surowców. Potrzebni są również specjaliści – pracownicy, którzy będą odpowiadać za poszczególne etapy procesu produkcji. Ich zatrudnienie wiąże się z koniecznością rozliczania ich z godzin pracy. To jednak nie wszystko. Gotowe produkty muszą być zapakowane, a na opakowaniach muszą pojawić się m.in. kody kreskowe. Pozostaje też kwestia magazynowania i transportu wyrobów do klientów.

Zarządzenie produkcją to skomplikowany proces. By go usprawnić, firmy stosują nowoczesne oprogramowanie.

Dobre oprogramowanie do zarządzania produkcją, czyli jakie?

Aby oprogramowanie przeznaczone do zarządzenia produkcją można było uznać za dobre, konieczne jest, aby działało wielozadaniowo.

  • Zarządzanie projektami. W zakładzie produkcyjnym rzadko wytwarzany jest tylko jeden produkt. Najczęściej linie produkcyjne są wykorzystywane przez kilkanaście godzin dziennie celem wytworzenia różnych produktów. W efekcie oprogramowanie powinno umożliwić zaplanowanie procesu produkcji.
  • Zarządzanie majątkiem. W zakładzie produkcyjnym nie brakuje maszyn. Ważne jest m.in. pilnowanie dat ich przeglądów. Zarządzanie produkcją obejmuje zatem zadbanie o środki wchodzące w skład majątku trwałego przedsiębiorstwa.
  • Planowanie transportu towarów. Planowanie transportu towarów jest szczególnie ważne wówczas, gdy przedsiębiorstwo ma wiele oddziałów i kilka magazynów.
  • Kontrolowanie zatrudnienia i umów podpisanych z pracownikami. Część pracowników może być zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, część zaś w oparciu o umowy cywilnoprawne. W zależności od umowy podpisanej z pracownikiem, pracodawca ma konkretne obowiązki, o których musi pamiętać.

Zarządzanie produkcją to również księgowość i finanse. Dobre oprogramowanie zaprojektowane z myślą o zarządzaniu produkcją powinno umożliwić wyliczenie m.in. kosztów wyprodukowania wyrobu.

Gdzie szukać dobrego oprogramowania?

Skoro zarządzanie produkcją jest skomplikowane, a dobre oprogramowanie powinno pomóc w zaplanowaniu procesu krok po kroku,  pojawia się pytanie, czy możliwe jest nabycie takiego oprogramowania. Owszem – na rynku działają firmy zajmujące się tworzeniem takich systemów. Jedną z nich jest Simple S.A., w ofercie której znajduje się oprogramowanie przeznaczone do zarządzania zakładami produkcyjnymi.

Firma Simple S.A. postawiła na rozbudowane oprogramowanie. W efekcie zarządzanie produkcją jest łatwiejsze, i to niezależnie od wielkości zakładu – oprogramowanie zda egzamin zarówno w małych, średnich, jak i bardzo dużych zakładach produkcyjnych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ