Leasing

Przedsiębiorcy mogą finansować firmowe inwestycje nie tylko ze środków własnych, lecz także z zewnętrznych źródeł. Najpopularniejszym z nich jest leasing, który pozwala korzystać ze środka trwałego w zamian za regularne opłacanie rat. W artykule wyjaśniamy, jakie przedmioty można wziąć w leasing oraz przedstawiamy wiążące się z tym korzyści.

Najczęściej leasingowane przedmioty w leasingu

Za pomocą leasingu można sfinansować różnego typu środki trwałe oraz oprogramowanie. Z raportu opublikowanego przez Związek Polskiego Leasingu wynika, że łączna kwota inwestycji sfinansowanych leasingiem wyniosła w całym 2020 roku 60,2 miliarda złotych. Najpopularniejsze wśród przedsiębiorców okazały się lekkie pojazdy, które były przedmiotem 82% wszystkich zawartych umów. Najwięcej spośród nich (82%) stanowiły samochody osobowe.

Leasing lekkich pojazdów

  • auta osobowe: 82%
  • samochody dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony: 18%
  • liczba lekkich pojazdów sfinansowanych leasingiem: 31 512

Pojazdy ciężkie to drugi z najczęściej leasingowanych przedmiotów (18,8%). Sporo inwestycji biznesowych dotyczyło zwłaszcza ciągników siodłowych.

Leasing ciężkich pojazdów

  • ciągniki siodłowe: 50%
  • pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony: 23%
  • naczepy i przyczepy: 22%
  • autobusy: 5%
  • liczba ciężkich pojazdów sfinansowanych leasingiem: 11 336

Przedsiębiorcy często decydowali się w 2020 roku również na leasing maszyn i urządzeń, które były przedmiotem wszystkich 23,1% umów. Największą popularnością spośród tego typu sprzętu cieszył się leasing maszyn rolniczych (29,4%).

Leasing maszyn i innych urządzeń

  • maszyny rolnicze: 29,4%
  • sprzęt budowlany: 16,4%
  • maszyny do produkcji tworzyw sztucznych i obróbki metali: 11,6%
  • sprzęt medyczny: 6,1%
  • maszyny spożywcze: 3,3%
  • maszyny poligraficzne: 2,3%
  • inne maszyny i urządzenia: 30,8%
  • liczba maszyn oraz urządzeń sfinansowanych leasingiem: 13890

Znacznie rzadziej brano w 2020 roku w leasing pozostałe przedmioty:

  • nieruchomości: 1,3% (811 sztuk)
  • sprzęt IT i oprogramowanie: 1,4% (843 sztuki)
  • samoloty, statki i kolej: 1,45% (877 sztuk)

Jakie firmy najczęściej finansują inwestycje leasingiem?

Związek Polskiego Leasingu przedstawił również dane dotyczące obrotu przedsiębiorców, którzy byli w 2020 roku klientami firm leasingowych. Okazuje się, że najczęściej są nimi małe firmy o obrotach do 20 milionów złotych (73,5% takich przedsiębiorstw) oraz mikroprzedsiębiorstwa osiągające roczne przychody do 5 milionów złotych (53,6%).

Ile procent firm o określonych obrotach jest klientami firm leasingowych?

  • przedsiębiorstwa do 20 milionów złotych: 73,5%
  • do 5 milionów złotych: 53,6%
  • powyżej 20 milionów złotych: 26%
  • od 5 do 20 milionów złotych: 19,9%

Dlaczego warto wybrać leasing do finansowania firmowych inwestycji?

Duża popularność leasingu w biznesie wynika z wielu korzyści, jakie mogą odnieść przedsiębiorcy korzystający z tej formy finansowania.

Uniknięcie zamrażania środków

Leasing pozwala uniknąć zamrażania środków, które można przeznaczyć na inne inwestycje, wypłatę wynagrodzeń pracownikom, reklamę, regulowanie zobowiązań wobec kontrahentów czy pokrywanie bieżących kosztów działalności. Nie ma konieczności wydawania jednorazowo sporej kwoty gotówki, ponieważ płatność jest rozłożona na wiele mniejszych rat.

Możliwość zakupu nowoczesnych przedmiotów

Leasing umożliwia sfinansowanie kosztownych przedmiotów, których zakup przekraczałby możliwości finansowe przedsiębiorcy. Przykładem może być leasing na samochód osobowy z segmentu premium, którego posiadanie pozwala kreować prestiżowy wizerunek firmy.

Tego typu forma finansowania pozwala także zaopatrzyć firmę w nowoczesne maszyny i urządzenia usprawniające procesy produkcji, logistyki czy zarządzania firmą. Dzięki temu przedsiębiorstwo ma szansę stać się bardziej konkurencyjne na rynku.

Rabaty na pozyskanie środka trwałego oraz ubezpieczenie

Warto skorzystać z usługi firmy leasingowej, która specjalizuje się od wielu lat w finansowaniu określonego typu przedmiotów. Dzięki temu często jest w stanie wynegocjować z producentem rabaty na zakup środka trwałego, co przekłada się na niższą ratę dla leasingobiorcy. Finansujący może także zaproponować polisę ubezpieczeniową na korzystnych warunkach.

Możliwości optymalizacji podatkowej

Przedsiębiorcy finansujący inwestycje leasingiem mogą sporo zaoszczędzić dzięki legalnej optymalizacji podatkowej. Leasing operacyjny pozwala uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu nawet 100% każdej opłaconej raty – zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Możliwe jest także odliczanie od podatku naliczonych opłat manipulacyjnych, czynszu inicjalnego czy kwoty wykupu.

Szybka i prosta procedura weryfikacyjna

Umowę leasingu często można zawrzeć w trybie uproszczonym. Finansujący nie weryfikuje wtedy szczegółowo zdolności leasingowej wnioskodawcy – wymagane jest najczęściej jedynie przedstawienie oświadczenia o wynikach finansowych oraz wykazanie, że firma działa na rynku co najmniej od 6 miesięcy. Zastosowanie procedury uproszczonej pozwala otrzymać decyzję nawet w dniu złożenia wniosku. Szybka i prosta weryfikacja to jedna z głównych cech leasingu, które odróżniają go od umów kredytowych.

Finansowanie bez wkładu własnego

Przedmiot w leasingu można otrzymać nawet z zerowym wkładem własnym. Wnoszenia opłaty wstępnej mają szansę uniknąć zwłaszcza przedsiębiorcy o dużym stażu i ustabilizowanej pozycji na rynku, które są w stanie wykazać sporą zdolność leasingową. Firmy leasingowe nie wymagają czynszu inicjalnego zwłaszcza w przypadku popularnych i niezbyt kosztownych przedmiotów, np. samochodów osobowych.

Brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową

Przedsiębiorca finansujący inwestycje leasingiem nie naraża się na obniżenie zdolności kredytowej swojej firmy – niezależnie od liczby zawartych umów. Pozwala to w przyszłości sfinansować wybrane przedmioty również za pomocą kredytu.

Możliwość wykupu środka trwałego

Sporą zaletą leasingu jest także możliwość wykupu przedmiotu na atrakcyjnych warunkach po zakończeniu umowy. W leasingu operacyjnym wykup nie jest jednak obowiązkowy – można również zwrócić środek trwały finansującemu, a następnie wziąć w leasing nowy model o lepszych parametrach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ