Martwisz się o swoją przyszłość na emeryturze? Dowiedz się, jak możesz zabezpieczyć się na jesień życia

Po zakończeniu aktywności zawodowej powinieneś otrzymywać emeryturę z ZUS-u. Niestety w praktyce wypłacane świadczenie może okazać się bardzo niskie. Zobacz, jak sam możesz zadbać o swoją przyszłość.

Czy Polacy wierzą w emerytury z ZUS-u? Jak się okazuje, z roku na rok maleje grupa potencjalnych świadczeniobiorców, którzy ufają, że otrzymane w przyszłości świadczenie emerytalne faktycznie pozwoli im zaspokajać nawet podstawowe potrzeby. Wskazuje na to choćby wzmożone zainteresowanie rachunkami IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). To jednak nie jedyna możliwość, aby zabezpieczyć się na jesień życia. Jeżeli dziś pracujesz w oparciu o tzw. „umowę śmieciową”, a w przyszłości nie chcesz zostać bez wystarczających środków na życie, warto dowiedzieć się, jakie możliwości daje ubezpieczenie na życie.

Ubezpieczenie na życie i dożycie, czyli z myślą o wysokości emerytury

Nie wiesz, jak działa ubezpieczenie na życie? Podpisując umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym, zabezpieczasz finansowo wskazane osoby (np. żonę, męża, dzieci) na wypadek swojej śmierci. Tzw. osoby uposażone będą upoważnione do odbioru sumy ubezpieczenia widniejącej na podpisanej przez Ciebie umowie. Funkcja ochronna to podstawowa funkcja ubezpieczeń na życie, ale nie jedyna – jeśli posiadasz polisę, możesz również oszczędzać z myślą o swojej emeryturze. Wystarczy, że wybierzesz ubezpieczenie o charakterze ochronno-inwestycyjnym.

Ubezpieczenie na życie i dożycie to ubezpieczenie spełniające dwie funkcje:

  • ochronną – w razie śmierci, wskazane przez Ciebie osoby otrzymają środki od ubezpieczyciela;
  • inwestycyjną – w trakcie trwania umowy część składki jest inwestowana. Jeżeli dożyjesz do momentu wygaśnięcia umowy, ubezpieczyciel wypłaci Ci określoną część sumy ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie i dożycie – jakie masz możliwości?

Ubezpieczenie na życie i dożycie to ubezpieczenie należące do ubezpieczeń terminowych. Najczęściej przeznaczone są dla osób do 60 roku życia. Przed zawarciem umowy powinieneś zastanowić się, czy ubezpieczyciel ma wypłacić Ci większą kwotę, gdy dożyjesz końca umowy czy też bardziej zależy Ci na zabezpieczeniu swoich najbliższych na wypadek swojej śmierci. W zależności od wyboru ubezpieczyciela możesz otrzymać na przykład takie propozycje:

  • w przypadku dożycia do momentu wygaśnięcia umowy, otrzymasz 50% sumy ubezpieczenia, a w przypadku Twojej śmierci najbliżsi otrzymają 100% sumy ubezpieczenia;
  • w przypadku dożycia momentu wygaśnięcia umowy otrzymasz 150% sumy ubezpieczenia, a w przypadku Twojej śmierci wskazanym najbliższym zostanie wypłacona kwota w wysokości 50% sumy ubezpieczenia.

Myśląc o utrzymaniu standardu życia na dotychczasowym poziomie po zakończeniu aktywności zawodowej powinieneś zdecydować się na drugie rozwiązanie. Aby jednak otrzymana od ubezpieczyciela kwota rzeczywiście pozwoliła Ci na dostatnie życie, powinieneś racjonalnie określić wysokość sumy ubezpieczenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ