magazyny wysokiego składowania.

Od zarania dziejów człowiek chronił swój dobytek na różne sposoby, ale zawsze najważniejszą kwestią było zapewnienie odpowiedniego miejsca dla magazynowanych towarów. Tysiące lat rozwoju niewiele zmieniły w tym temacie, bo choć dziś dysponujemy niewyobrażalnie lepszą technologią i większą wiedzą, to nadal magazyn jest najważniejszym punktem na planie logistyki każdego rozwiniętego biznesu. Jak wygląda podział magazynów i który z rodzajów magazynowania najbardziej pasuje do Twojego biznesu? O tym przeczytasz w dzisiejszym poradniku opisującym wszystko od betonowych placów po magazyny wysokiego składowania!

Od placu po nowoczesną halę – rodzaje magazynów

Pierwszą kwestią, która powinno się wiedzieć wchodząc w świat magazynów i optymalnego przechowywania towarów jest to, jakie rodzaje magazynów możemy wyróżnić. Jest ich kilka, ale różnice pomiędzy nimi są znaczące.

Po pierwsze mamy magazyny otwarte, do których możemy zaliczyć właściwie każdy, odpowiednio duży i równy kawałek ziemi, który możemy wygospodarować na potrzeby placu składowego. Jest to bez wątpienia najtańsza, ale i najbardziej prymitywną opcja, nadająca się wyłącznie do składowania towarów odpornych na działanie czynników atmosferycznych.

Następnie mamy magazyny półotwarte, o dwóch lub trzech ścianach z dopływem świeżego powietrza, ale i zadaszeniem. Do tego typu magazynów możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju wiaty, chroniące towar przed deszczem czy bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i jednocześnie gwarantujące towarom dopływ powietrza z zewnątrz. W ten sposób przechowuje się, chociażby gips czy cement. Dużym plusem tego typu magazynów jest oczywiście ich niska cena oraz możliwość transportu całej konstrukcji (jeżeli nie jest ona postawiona na stałe).

Kolejnym, najpopularniejszym rodzajem magazynów jest magazyn zamknięty. Jest to bez wątpienia najbardziej oczywista forma magazynowania wykorzystująca zadaszony i w pełni zabudowany budynek prawie zawsze przytwierdzony na stałe do gruntu. Tego typu konstrukcje mogą obejmować jedno lub wielokondygnacyjne powierzchnie wyposażone w sprzęt odpowiedni do przechowywanego towaru. W zależności od potrzeb może to być silos, chłodnia lub magazyny wysokiego składowania.

Ostatnią i najczęściej najdroższą propozycja są magazyny specjalne, całkowicie dostosowane do wymagań składowania konkretnego towaru. Przykładem mogą być np. magazyny paliwa, owoców bądź materiałów łatwopalnych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ