Składki ZUS. Zasady opłacania a prawo

Składki ZUS należą do jednego z przykrych obowiązków każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą. Za przekroczenie terminów naliczane są kary finansowe, które potrafią naprawdę zawrócić w głowie nawet najbardziej zapalonym pasjonatom danego zawodu. O tym jakie składki należy opłacać podczas prowadzenia własnej firmy, a także jak funkcjonuje polskie prawo w zakresie składek ZUS opowie poniższy artykuł.

Składki ZUS konieczne do opłacenia 

Po założeniu działalności gospodarczej staje przed przedsiębiorcą długa lista koniecznych wydatków w dużym stopniu niezależnych od dochodów. Należą do niej:

  • ubezpieczenie emerytalne, rentalne;
  • ubezpieczenie chorobowe, zdrowotne, wypadkowe;
  • Fundusz Pracy;
  • Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych ( w przypadku zatrudniania pracowników w danej działalności gospodarczej).

Termin opłacania składek ZUS 

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej obowiązują terminy, których przedsiębiorcy muszą pilnować „jak oka w głowie” Do każdego 5 dnia miesiąca jednostki i zakłady budżetowe oraz inne gospodarstwa pomocnicze muszą zapłacić ww opłaty. Oczywiście wpłata 5 dnia około godziny 23 może nie zostać odebrana jako terminowa, bowiem prawo stanowi, że w wyznaczonej dacie środki za składki ZUS powinny być już zaksięgowane. Jeśli płatność przypada na dzień na ustawowo wolny, wówczas przesuwa się spłatę na kolejny dzień roboczy. Konieczne jest także pamiętanie o tym, że opłacenie składek ZUS należy potwierdzić wypełnieniem deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Co grozi za nieopłacenie składek ZUS w terminie? 

Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy terminowe opłacanie składek ZUS. Jeśli zdarzy się tak, że termin nie zostanie dotrzymany to przedsiębiorca będzie musiał się liczyć z koniecznością zapłacenia odsetek karnych. Prawo jednak przewiduje taką dogodność, która pozwala na anulację odsetek, jeśli nie przekroczą one kwoty 8,70 zł. Innym sposobem ukarania „zapominalskiego” przedsiębiorcy jest nałożenie na niego grzywny, która może wynosić nawet 5000 zł.

Warto także pamiętać o datach opłaty składek ZUS, jeśli jest się dobrowolnym płatnikiem. Szczególna ostrożność w tym wypadku polega na tym, że dobrowolni płatnicy po przekroczeniu terminu przestają podlegać pod ubezpieczenie. W przypadku nieterminowości opłacania składki chorobowej dana osoba traci swoje prawo do zasiłku chorobowego. Ponowne przywrócenie takiego świadczenia wymaga złożenia stosownych dokumentów (wniosków) w oddziale ZUS.

Co w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej? 

Osoba, która decyduje się na przerwanie prowadzenia swojej firmy automatycznie zostaje zwolnione z obowiązku opłacania dobrowolnych składek. W takiej sytuacji świadczenie zdrowotne, bądź zasiłek chorobowy przypisuje jej się z innego tytułu (na przykład po zarejestrowaniu się na bezrobocie).

Pełna księgowość spółka z o. o. 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie powinno się kojarzyć wyłącznie z pilnowaniem terminów i ciężką pracą zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Dzięki firmom świadczącym usługi księgowe można z łatwością rozwinąć swoją działalność bez obaw o przekroczenie terminów narzuconych w polskim prawie.

Istnieją także pewne rozwiązania, które pozwalają na uniknięcie ogromnych sum składek ZUS i rozwinięcie skrzydeł w danej branży. Firma bez ZUS może istnieć, a dzięki poniższym sposobom można z łatwością dowiedzieć się, jakie to proste. Przedstawione są 3 sposoby jak uniknąć opłat składek ZUS bez łamania prawa. Stała współpraca z odpowiedzialną i doświadczoną księgową to gwarancja sukcesu i prawidłowego funkcjonowania każdej działalności gospodarczej. Powierzenie spraw finansowych prawdziwemu fachowcowi pozwoli na zajęcie się własnym biznesem bez obaw o nieprzyjemne skutki prawne, jakie niesie za sobą niedotrzymanie wyznaczonych przez ZUS terminów. Pełna księgowość w zaufanych rękach to nie tylko dobra rada dla początkujących przedsiębiorców, ale także dla tych, którzy swój staż mierzą już w latach!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ