XXI wiek to bardzo specyficzny okres. Przede wszystkim można powiedzieć, że świat stoi dla nas otworem. Dzięki przeróżnym rozwiązaniom technologicznym, transportowym oraz wprowadzeniu na szeroką skalę Internetu, rozwija się handel międzynarodowy oraz podróże.
Świat w zasięgu ręki
Co to dokładniej oznacza, że świat stoi dla nas otworem? Otóż przede wszystkim coraz częściej podróżujemy zarówno po kraju jak i zagranicą, a co więcej – zarówno w celach służbowych, jak i turystycznych czy biznesowych. Ponadto dzięki Internetowi możemy zamówić naprawdę wiele rzeczy nawet z odległych zakątków świata. Z tym wiąże się fakt, że dla coraz to większej ilości osób termin przesyłki międzynarodowe nie jest już nieznany. Co jednak z innymi terminami związanymi z przesyłkami?
W gąszczu terminologii
Teoretycznie rzecz ujmując potrafimy się posługiwać terminologią związaną z wysyłkami. Jednak czy na pewno? Czy jesteśmy dokładnie w tanie określić, kim jest kurier oraz jakie są jego kompetencje? A czym zajmuje się firma kurierska? Czy jest różnica między paczką a przesyłką? Otóż tu niestety już się gubimy, a ponieważ każdy z nas coś zamawia i wysyła, to warto znać choćby te najbardziej podstawowe terminy.
Usługi kurierskie – co to jest?
Na początek zajmijmy się usługami kurierskimi. Co to dokładnie jest? Otóż warto poznać nieco historię tego pojęcia. Usługi kurierskie zdefiniowano po raz pierwszy w Ustawie o Łączności z dnia 23 listopada 1990 roku i były one określone jako „usługi niemające charakteru powszechnego, polegające na zarobkowym, przyspieszonym przewozie i doręczaniu w gwarantowanym terminie przesyłek”. Generalnie dzisiaj obowiązuje już Prawo Pocztowe, w związku z czym takie terminy jak „kurier” czy też „usługi kurierskie” związany jest raczej z pewnym sektorem, oferującym nieco inne usługi niż poczta.
A zatem warto krótko podkreślić, że usługi kurierskie od standardowych usług pocztowych wyróżnia na pewno innowacyjność, dostosowanie do potrzeb i preferencji klientów oraz wysoki stopień specjalizacji. Warto jeszcze dodać, że działalność firm kurierskich i świadczenie przez nie usług kurierskich regulowane jest przez krajowe lub międzynarodowe przepisy przewozowe, nakładające na firmę m.in. odpowiedzialność za przesyłkę od momentu wysłania do doręczenia. Zazwyczaj firmy kurierskie oferują przeróżne usługi dodatkowe.
Kurier – kim on jest?
Jak zaś można opisać słowami kuriera? Otóż dawniej taka osoba nazywana była gońcem albo posłańcem, dzisiaj zaś jej zadaniem jest niezwłoczne dostarczenie przesyłki. Słowem kurier to osoba realizująca przewozy kurierskie.
Paczka a przesyłka – czy jest jakaś różnica?
Najczęściej używamy powyższych pojęć zamiennie, jednak nie jest to słuszne, znaczą one bowiem coś zupełnie innego. Otóż paczka oznacza jedno opakowanie, jeden element czego. Przesyłka zaś to całość zamówienia w obrębie jednej usługi kurierskiej i może np. obejmować kilka różnych paczek.
Po co nam powyższa wiedza? Otóż podczas wysyłki obowiązują nas inne koszty za przesyłkę i inne za paczkę. Aby zupełnie bezsensownie nie przepłacić, powinniśmy znać różnicę pomiędzy paczką a przesyłką.
Międzynarodowe usługi kurierskie
Warto jeszcze wspomnieć choćby tylko i kilkoma słowami o międzynarodowych usługach kurierskich. Czym one się wyróżniają? Przede wszystkim warto podkreślić, że tutaj w grę wchodzi nie tylko klasyczny transport kołowy, czyli samochód. W przypadku dłuższych dystansów wybierane są zazwyczaj przesyłki międzynarodowe wysyłane samolotem tudzież statkiem. Przesyłka samolotowa jest niewątpliwie droższa, jednak szybka, zaś drogą wodną – wolniejsza, jednak tańsza.
Warto też wspomnieć o tym, że zazwyczaj przesyłki międzynarodowe charakteryzują się wyższą ceną i dłuższym czasem realizacji, co w zasadzie jest całkiem logiczne.
Podsumowanie
Czy cła powyższa wiedza nam się na coś przyda? Oczywiście, że tak! Przeliczmy, ile przesyłek wysyłamy bądź odbieramy w ciągu miesiąca, jak szybko przekonujemy się do zakupów internetowych itd. Warto znać zatem podstawowe terminy!