Pożyczka to zobowiązanie finansowe, które w niektórych osobach budzi – mniej lub bardziej słuszny – strach. Boją się one kruczków prawnych i legendarnych drobnych druków, które sprawią, że odsteki urosną do kwot astronomicznych, a pożyczka, zamiast chwilowej ulgi finansowej, przyniesie jedynie długi. Lęki, spowodowane tym, iż jesteśmy straszeni konsekwencjami brania pożyczek pozabankowych, są jednak bezzasadne. Odpowiedzialny pożyczkobiorca na pożyczce jedynie skorzysta. Co jest istotne w braniu pożyczki? I jak zrobić to w sposób odpowiedzialny – tak, by nie wpędzić się w długi?
Sprawdzone miejsce
Pożyczek, w przeciwieństwie do kredytów, może udzielać każdy – tak firma, jak i osoba prywatna. Warto więc sprawdzić, od kogo chce się pożyczyć pieniądze i komu podaje się swoje dane. Ponieważ do wzięcia pożyczki przez Internet często wystarczą numer telefonu, adres e-mail, numer dowodu osobistego i numer konta bankowego, nie trudno o nadużycia. Przed podzieleniem się tymi niezwykle wrażliwymi danymi z nieznaną nam firmą czy osobą warto zweryfikować z kim mamy do czynienia. Można to zrobić choćby zaglądając na Listę Ostrzeżeń Publicznych KNF. Często sam wygląd i adres strony internetowej mogą wiele powiedzieć: jeżeli przeglądarka nie rozpoznaje połączenia jako bezpiecznego, raczej na pewno mamy do czynienia z podejrzanymi interesami.
Pożyczkodawca ma obowiązek udzielić potencjalnemu klientowi wszelkich informacji o pożyczce. Jeśli wymiguje się od odpowiedzi albo odpowiada niejasno, nie warto brać od niego pieniędzy – może być oszustem. Dobrym rozwiązaniem będzie też użycie internetowej porównywarki firm pożyczkowych, takiej jak na przykład Matchbanker– ludzie prowadzący takie strony na bieżąco śledzą rynek i nieustannie weryfikują firmy zajmujące się udzielanie pożyczek tak, by polecać swoim klientom jedynie sprawdzonych pożyczkodawców.
Opłaty i terminy
Regulacje dotyczące pożyczek pozabankowych opisuje Kodeks Cywilny, a nie, jak w przypadku kredytów, prawo bankowe. Są one dużo mniej restrykcyjny, co może być na rękę wielu pożyczkobiorcom. Choćby brak konieczności posiadania zdolności kredytowej powoduje, że pożyczka pozabankowa staje się dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem.
Przed wzięciem takowej należy koniecznie zapoznać się z całą umową. Koszty pożyczenia pieniędzy to nie tylko RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania (mówiąca o wysokości odsetek od pożyczki) – ale również dodatkowe opłaty i prowizje. Choć są one uregulowane prawnie, to i tak mogą być wysokie, nie warto więc obudzić się z ręką w nocniku już po wzięciu pożyczki.
Najwięcej zapłacić można za niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki. Warto więc zastanowić się, czy na pewno będziemy w stanie pożyczkę spłacić w określonym terminie – jeżeli nie, warto rozważyć inną pożyczkę – na przykład z dłuższym okresem spłaty, ale niższą ratą. Pomocne może być skorzystanie ze stron zajmujących się porównywaniem pożyczek. Odwiedź stronę matchbanker.pl i przekonaj się sam!