Jeśli masz zbyt dużo zobowiązań do spłacenia, może być Ci trudno zorganizować finanse tak, aby nie mieć trudności w uregulowaniu wszystkich rat. Często wielkość i ilość zobowiązań nas przerasta, dlatego też sporo osób decyduje się na konsolidację kredytów. Czym jest i gdzie najlepiej skonsolidować kredyt – w banku czy parabanku?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które proponowane jest zarówno przez banki, jak i parabanki. W tym pierwszym przypadku ważna będzie nasza zdolność kredytowa i BIK, w drugim niekoniecznie. O tym, jak skonsolidować kredyt dla zadłużonych przeczytasz więcej na konsolidujkredyt.pl/kategoria/kredyt-konsolidacyjny-dla-zadluzonych. Czym jest konsolidacja kredytu? To inaczej zsumowanie wszystkich zobowiązań finansowych w jedno i pomniejszenie poszczególnych spłat. Zamiast spłacać wiele różnych pożyczek i kredytów, uiszczamy opłatę tylko w jednym banku bądź parabanku, który reguluje długi w innych placówkach za nas. Kredyt konsolidacyjny jest płatny, co oznacza, że za usługę będziemy uiszczać comiesięczną prowizję, jednak w efekcie oprocentowanie poszczególnych zobowiązań będzie niższe, gdyż kwota dzielona jest przez ilość miesięcy, podczas których spłacamy zobowiązanie– a okres spłaty wydłużany jest maksymalnie.
Kredyt konsolidacyjny w banku
Zasadniczo kredyt konsolidacyjny nie różni się co do swojej istoty odnośnie placówki, w której go zaciągniemy. Warto natomiast mieć świadomość, że konsolidacja kredytu w banku wiąże się z większą ilością dokumentów i regulacji, którym poddany jest klient. Banki zawsze sprawdzają w takim przypadku zdolność kredytową, czyli między innymi raport BIK i zaświadczenia o zarobkach. Zdarza się, że za pomocą banku skonsolidujesz także pożyczki zaciągnięte w instytucjach pozabankowych, ale generalnie placówki te nie są chętne do łączenia tego typu zobowiązań. Konsolidacja kredytu w takiej formie jest więc wskazana, jeśli Twoje zobowiązania są kredytami, lub pożyczkami zaciągniętymi w banku oraz jeśli nie masz problemów ze zdolnością kredytową.
Kredyt konsolidacyjny w parabanku
Wiele osób decyduje się jednak na konsolidację kredytów w parabanku. Instytucje te działają na nieco innych zasadach i uważa się je za mniej wiarygodne, jednak warto mieć na uwadze, że w ich przypadku również działają przepisy prawa cywilnego (nie odnosi się do nich natomiast prawo bankowe). W przeciwieństwie do banków, parabanki chętniej przyjmą w konsolidację pożyczki pozabankowe. Wnioskując o kredyt konsolidacyjny w parabanku mamy szansę na zebranie w jedno zarówno kredytów, jak i chwilówek. Plusem takiego rozwiązania jest także mniejsza ilość dokumentów i fakt, że nie wszystkie parabanki sprawdzają klienta w bazie BIK. Jest to więc szansa dla osób zadłużonych, które w takiej sytuacji nie dostałyby kredytu konsolidacyjnego w banku. Przed wyborem placówki warto jednak dobrze porównać wszelkie oferty i sprawdzić opinie klientów.