Kryptowaluty

Dość ważną konkluzją wynikającą z oceny sytuacji na rynku kryptowalut w roku 2022, dokonanej przez większość ekspertów finansowych jest to, że tegoroczny krach nie wywoła głębokiego kryzysu zaufania do kryptowalut. Trzeba pamiętać, iż podobne, choć bez wątpienia mniejsze zawirowania występowały już w przeszłości, a mimo to wszystko wracało do normy. Z tych powodów popularność zyskał anagram HOLD utworzony ze zdania „hold on for dear life”, odnoszący się do kryptowalut przetrzymywanych w nadziei na poprawę koniunktury.

  • Kryptowaluty, co to jest?

  • W jakim celu powstał Bitcoin?

  • Czy można płacić kryptowalutami?

  • Czy transakcje kryptowalutami są bezpieczne?

Kryptowaluty – czym są?

Kryptowaluty korzystają z cyfrowego szyfrowania (kryptografia), mającego na celu zabezpieczenie transakcji oraz regulację generowania nowych jednostek. Zgodnie z definicją opracowaną przez Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA), kryptowaluta jest cyfrową reprezentacją wartości, nieemitowaną przez banki centralne lub inne organy publiczne i nieakceptowaną przez osoby fizyczne bądź podmioty gospodarcze jako oficjalny środek płatniczy.

Są jednak pewne wyjątki. Salwador, którego wymiana handlowa w dużej mierze oparta jest na gotówce, przyjął Bitcoin obok dolara amerykańskiego jako oficjalną walutę.

Nawet Komisja Europejska zasygnalizował potrzebę wdrożenia starań o regulację krypto aktywów oraz stworzenie jednolitego rynku europejskiego.

Najpopularniejszą kryptowalutą, której liczba dostępnych przekracza obecnie 1000, jest Bitcoin, uruchomiony już w styczniu 2009 roku. Ideą jego powstania było stworzenie alternatywy dla konwencjonalnych płatności przy dokonywaniu szeroko pojętych transakcji internetowych.

Wbrew oczekiwaniom nie zyskały jako środek płatniczy akceptacji środowisk biznesowych i konsumenckich, jednak kryptowaluty stały się atrakcyjną formą lokaty kapitałów, pełniąc między innymi funkcję magazynów przechowywania wartości.

Inwestycje tylko na wiarygodnej platformie inwestycyjnej

Jednym, z powodów trendu spadkowego odbijającego się na notowaniach kryptowalut, oprócz znanych wszystkim wydarzeń makropolitycznych i obaw o poziom inflacji, są pojawiające się – co tu kryć – podejrzane aplikacje kryptowalutowe.

Z tego powodu specjaliści zalecają większą ostrożność, a także wybór platformy inwestycyjnej mogącej się pochwalić pewnym dorobkiem. Z pewnością powinno być to doświadczenie, uznanie klientów oraz długoletnia obecność na rynku.

Nie ma przeszkód, by zapewnić sobie wysokie zyski przy jednoczesnym bezpieczeństwie inwestycyjnym. Dlatego równie ważne jest to, w co się inwestuje, jak i gdzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ