Auta poleasingowe - gdzie je kupić? Czy są bezpieczne? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Auta poleasingowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Zanim jednak zdecydujesz się wziąć udział w aukcji i odwiedzić plac z takimi pojazdami, rozwiej swoje wątpliwości.

Auta poleasingowe można kupić w dość atrakcyjnych cenach – nawet kilkanaście procent niższych w porównaniu z wartością rynkową. Zwykle niższy koszt związany jest z większymi przebiegami, jednak stan licznika nie zawsze odzwierciedla stan techniczny  pojazdu. Dlatego chcąc kupić samochód w atrakcyjnej cenie, warto rozważyć udział w aukcjach poleasingowych, a wcześniej zapoznać się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania na temat tego rodzaju usług.

1. Czy auta poleasingowe pochodzą z wiarygodnych źródeł?

Tak. Auta poleasingowe wystawiane na aukcjach są najczęściej samochodami pokontraktowymi – były udostępniane na zasadach pełnego leasingu lub są pojazdami po leasingu operacyjnym w przypadku, gdy leasingobiorcy nie zdecydowali się na ich wykup. Ponadto na aukcje trafiają także samochody powindykacyjne – takie, które zostały odebrane przedsiębiorcom niespłacającym swojego zobowiązania w ramach umowy leasingowej.

2. Czy można sprawdzić historię samochodu poleasingowego?

Tak. Dużym atutem pojazdów poleasingowych jest możliwość zapoznania się z historią pojazdu. Jest ona zapisana w książce serwisowej, dającej dostęp do m.in. do takich informacji, jak: wykonywane przeglądy, naprawy, wymiany płynów eksploatacyjnych, itp.

Pozwala to zweryfikować, czy auta poleasingowe brały udział w stłuczce oraz to, jak bardzo były eksploatowane.

3. Gdzie kupić auta poleasingowe?

Samochody poleasingowe znajdują się przede wszystkim w ofercie firm leasingowych. Z reguły wszystkie dostępne pojazdy wystawiane są na specjalnych aukcjach. Wystarczy zarejestrować swoje konto, by móc licytować i kupić konkretny pojazd.

Warto przy tym mieć świadomość, że aut nie trzeba kupować „w ciemno”. Przed podjęciem decyzji, można wszystkie pojazdy obejrzeć na specjalnie do tego przygotowanym placu poleasingowym.

4. Kto może wziąć udział w aukcjach poleasingowych?

Auta wystawiane na aukcjach poleasingowych może zakupić każdy, kto potrzebuje pojazdu i zarejestruje się w serwisie aukcyjnym. Może to być zarówno osoba prywatna, jak i firma chcąca zwiększyć swoją flotę pojazdów.

5. Czy wszystkie samochody poleasingowe mają duży przebieg?

Nie. Wszystko zależy od tego, jaka firma użytkowała pojazd. Duży stan licznika mają przede wszystkim samochody należące do handlowców. Auta poleasingowe, które były wykorzystywane do podróży służbowych np. prezesów, charakteryzują się zwykle niższym przebiegiem. Można więc trafić na pojazdy z małym przebiegiem w atrakcyjnej cenie.

6. Jaki jest stan techniczny samochodów poleasingowych?

Samochody poleasingowe kojarzą się przede wszystkim z dobrym stanem technicznym. W praktyce można znaleźć samochody, które będą służyły niemal niezawodnie przez kolejnych kilka lat. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz od tego, w jaki sposób pojazd był serwisowany. Jeśli leasingobiorca korzystał z ASO oraz inwestował w oryginalnie części, do stanu technicznego można nie mieć zastrzeżeń.

Wśród pojazdów poleasingowych można znaleźć naprawdę porządne auta w korzystnej cenie. Trzeba jednak poświęcić nieco czasu, by dotrzeć do atrakcyjnych ofert. Potem pozostaje już tylko weryfikacja u mechanika i zwycięstwo na aukcji poleasingowej.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ