Dlaczego warto budować pozytywną historię płatniczą?

Żeby zrozumieć we właściwy sposób znaczenie pozytywnej historii płatniczej, warto spojrzeć na pewne analogie. Firma, która zawsze dostarcza zamówiony towar na czas oraz dba o jego wysoką jakość, jest powszechnie ceniona przez klientów. Pracodawca, jeżeli przez lata pracy nigdy nie zalega z wypłatą wynagrodzenia i dotrzymuje obiecanych warunków, zasługuje na słowa uznania.

Podobnie spoglądają na pojedynczych konsumentów instytucje finansowe. Ktoś, kto reguluje na czas swoje zobowiązania, wypracował sobie zaufanie i zasługuje na to, aby świadczyć mu dalsze usługi. Osoba, która postępuje na odwrót i spóźnia się ze spłatami, może być uznana za nie do końca wiarygodną. Instytucje finansowe mogą do niej podchodzić z rezerwą i odmawiać pożyczek bądź kredytów albo proponować wyższe koszty, ze względu na większe ryzyko.

Chwilówka na 30 dni – dlaczego warto spłacić w terminie?

Pozytywna historia spłacania zobowiązań jest potwierdzeniem wiarygodności danego klienta. Na jej podstawie firmy wnioskują, że dana osoba będzie zdolna poradzić sobie z kolejnymi ratami, pożyczkami itp. Podmioty powołane w celu gromadzenia informacji gospodarczych, zapisują w swojej ewidencji zarówno negatywne fakty (dotyczące np. zaległości), jak i te pozytywne. Dla konsumenta jest to więc swego rodzaju „inwestycja w przyszłość”. Kolekcjonując jedynie pozytywne wpisy, zwiększamy swoje szanse na uzyskanie pożyczki, zakupy ratalne czy otrzymanie kredytu hipotecznego. Wiele osób wdraża w życie strategię budowania pozytywnej historii płatniczej, np. poprzez zaciąganie niewielkich zobowiązań i terminowe ich spłacanie, nawet wtedy, gdy stać je na zakup towaru za gotówkę. Sprzyjają takim działaniom szeroko dostępne raty 0%, dzięki czemu nie trzeba ponosić żadnego dodatkowego kosztu. Na rynku funkcjonują również pożyczki za darmo, w których zwraca się dokładnie tę samą kwotę, którą się wcześniej otrzymało.

Lepsza oferta dla stałych klientów.

Decydując się na pożyczkę, należy każdorazowo dokładnie oszacować kwotę, jaka jest potrzebna do zrealizowania potrzeb oraz uwzględnić taki okres spłaty, który pozwoli uregulować zobowiązanie w terminie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które mają nieregularne dochody i wsparcie ze strony firmy pożyczkowej jest dla nich, od czasu do czasu, niezbędne. Również ci, którzy sięgają po pożyczkę, by wykorzystać nadarzające się okazje zakupowe bądź znaleźli się w chwilowym kryzysie, powinni – dla własnej korzyści – spojrzeć na taką współpracę długofalowo. Firmy wychodzą naprzeciw potrzebom stałych klientów i oferują im np. preferencyjne warunki pożyczek bądź wyższe ich kwoty. Żeby mieć dostęp do takich korzyści, należy wykazać się terminowym spłacaniem dotychczasowych zobowiązań.

Nagradzanie osób sumiennych i ograniczanie przywilejów tych, którzy nie dotrzymują danego wcześniej słowa ma również znaczenie dla globalnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej. Jedną z przyczyn kryzysu finansowego, obserwowanego od 2007 roku, było udzielanie dużej ilości kredytów osobom bez pozytywnej historii płatniczej, które później okazywały się niezdolne do spłacania swoich rat. Takie zjawisko, przy odpowiedniej skali, może doprowadzić do silnego zawahania finansowego nawet największych instytucji finansowych.

Więcej informacji o pożyczkach krótkoterminowych i domowych finansach znajdziesz na stronie porady finansowe. Zapraszamy! 

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ