Mocno się zadłużyłeś, a może wpadłeś w spiralę i brałeś kolejne kredyty, aby spłacać poprzednie zobowiązania, kolejne pożyczki to nie jest odpowiednie rozwiązanie i warto w tym momencie zastanowić się nad czymś konstruktywnym, jednym z narzędzie bankowych, które może przyjść z odsieczą jest połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt konsolidacyjny. Pamiętaj jednak, że nie ma nic za darmo.
Dlaczego opłaca się negocjować z bankiem?
Przede wszystkim, jeśli masz kłopoty finansowe spowodowane tym, że nie potrafisz już spłacać swoich zobowiązań w banku nie decyduj się od razu na konsolidację, najpierw negocjuj z bankiem. Bankom nie zależy na tym, aby doprowadzić Ciebie do całkowitego bankructwa, chcą abyś kredyt spłacił, a postępowania komornicze są drogie, więc z pewnością będzie to pierwszym krokiem banku do odzyskania pożyczonych przez Ciebie pieniędzy. Przecież bank po pierwsze chce zarobić, a po drugie pieniądze odzyskać, dlatego udaj się do placówki i spróbuj zmienić warunki na bardziej dla Ciebie dogodne. Postaraj się o odroczenie na pewien okres spłaty części lub całości kredytu, albo o wydłużenie okresu kredytowania.
W każdym razie, jeśli doradca w banku nie chce z Tobą negocjować, którejś z powyższych opcji to raczej nie masz wyboru i musisz zdecydować się na kredyt konsolidacyjny.
Kto otrzyma kredyt konsolidacyjny?
Wiadomym jest, że sytuacja finansowa osób zaciągających kredyt konsolidacyjny raczej nie jest zbyt kolorowa, dlatego w ich przypadku aż tak nie zwraca się uwagi na zdolność kredytową, a raczej historię kredytową w BIK-u, co będzie oznaczać dla banku, że mimo kłopotów finansowych, osoba starająca się o konsolidację kredytów jest rzetelnym kredytobiorcą.
Kredyt konsolidacyjny – co zmienia?
Jeśli bank zgodzi się na konsolidację naszych kredytów to istnieją dwie zasady rządzące takim kredytem. Przede wszystkim naliczone zostanie wspólne oprocentowanie dla takiego kredytu, które zazwyczaj jest średnim oprocentowaniem naszych zobowiązań. Druga rzecz, która się zmieni to z pewnością okres spłaty. Np. jeśli teraz Twój okres kredytowania wynosił 12 miesięcy to teraz będzie to około 36 miesięcy.
Kredyt konsolidacyjny – atrakcyjny, ale drogi
No i właśnie tu jest haczyk, przez które takie kredyty opłacają się dla osób, znajdujących się w naprawdę sytuacji bez wyjścia. Jeśli musisz zaciskać pasa, ale dajesz sobie radę i niewiele pozostało Ci do spłaty to nie konsoliduj kredytów. Nie ma nic za darmo i z pewnością w kredycie konsolidacyjnym zapłacisz dużo więcej. Dla miesięcznego budżetu owszem niższa rata będzie mniejszym obciążeniem, ale w ogólnym rozrachunku bywa tak, że płaci się dwa razy więcej niż powinno. Pamiętajmy też, że im dłuższy okres kredytowania tym zawsze więcej dla banku zapłacimy, gdyż powoli zmniejsza się kwota, od której liczone są odsetki. Dodatkowo oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego nie musi być atrakcyjne, może, ale może również wynosić czterokrotność stopy lombardowej.
Konsolidacja kredytów opłaca się przede wszystkim tym osobom, której już nie radzą sobie ze spłatą zadłużenia i wpadają w spiralę zadłużenia. Przy korzystnych warunkach konsolidacja może się okazać czymś korzystnym dla osób nie panującymi nad swoimi finansami i zobowiązaniami, gdyż nie trzeba tu pamiętać o kilku ratach i różnych terminach spłat. Kredyt konsolidacyjny za to z pewnością nie opłaci się osobom, które sobie radzą ze spłatą zobowiązań, ale chcą mieć mniejsze miesięczne zobowiązanie, aby odczuć pewną ulgę.