4 najlepsze złote monety inwestycyjne – czy znasz je wszystkie?

O tym, że monety bulionowe doskonale nadają się do inwestycji, nie trzeba nikogo przekonywać. Są one pewnym sposobem na zabezpieczenie kapitału, a do tego bardzo łatwo nimi obracać na rynku – kupować i sprzedawać wtedy, gdy tylko tego chcemy. Dlatego też obecnie coraz więcej mennic bije własne monety inwestycyjne. Które z nich są najlepsze?

Złoto inwestycyjne – co wybierać?

Produkcja złota inwestycyjnego w postaci sztabek czy monet nie jest niczym szczególnym. Dlatego też w dzisiejszych czasach, gdy zainteresowanie żółtym metalem rośnie, coraz więcej producentów czy mennic wprowadza swoje produkty tego typu na rynek. Czy można je w ogóle podzielić na lepsze i gorsze?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wynika to z faktu, że teoretycznie wszystkie złote monety czy sztabki wytwarzane przez profesjonalne podmioty ‒ takie jak banki centralne czy państwowe mennice ‒ są podobne. Zawierają one ściśle określoną ilość kruszcu, który czasem jest stopiony z innym metalem dla zapewnienie odpowiedniej wytrzymałości – czyste złoto jest bowiem stosunkowo miękkie i łatwo ulega uszkodzeniu. Trudno przy tym sobie wyobrazić, by jakikolwiek emitent oszukiwał kupców w sprawie realnej zawartości żółtego metalu. Z drugiej strony nie da się jednak ukryć, że inwestorów, a także handlarzy najbardziej interesują produkty uznane już na rynku. Przykładowo, takie monety jak Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonu, Wiedeńscy Filharmonicy czy Amerykański Złoty Orzeł są w obrocie od wielu lat, dzięki czemu wszyscy je znają i mają pewność ich jakości. Dlatego też nie wzbudzają one wątpliwości w żadnym miejscu na ziemi, w odróżnieniu od mniej znanych marek, które mogą być traktowane z większą podejrzliwością – mówi specjalista z firmy Skup Złota.

Złote sztabki czy monety – co lepiej wybrać?

W zasadzie złoto inwestycyjne kupić można w dwóch postaciach – sztabek oraz monet. Warto przy tym pamiętać, że wybierając lepsze rozwiązanie należy przede wszystkim zastanowić się nad własnymi potrzebami i kwestią użyteczności. Złote monety są bowiem zdecydowanie mniejsze od sztabek, dzięki czemu w przypadku niewielkich inwestycji łatwiej je kupować i zbywać, a także nie tworzą one problemów przy przechowywaniu. Sztabki złota z kolei lepiej się nadają w przypadku lokowania w nie naprawdę dużych kapitałów. Dodatkowymi zaletami złotych monet jest także ich mniejsza podatność na fałszowanie – jest to trudniejsze i mniej opłacalne – oraz po prostu ładniejsza forma, która cieszy oko pięknie wybitymi awersem i rewersem.

Gdzie kupić monety bulionowe?

Mimo że, jak już wspomniano, monety inwestycyjne są trudniejsze do podrobienia, to jednak bezwzględnie powinno się zachować szczególną ostrożność przy ich zakupie.

Złoto jest drogie, dlatego też nawet pojedynczy zakup fałszywej monety na pewno nas „zaboli”. Co robić, by unikać niespodzianek? Zasada w tej kwestii jest prosta – zawsze najlepiej korzystać z usług profesjonalnych dilerów i skupów. Gwarantują oni bowiem bezpieczeństwo transakcji oraz bardzo dobrą cenę – przy większych transakcjach można też liczyć na zniżki. Najbardziej niebezpieczne jest z kolei kupowanie złota od nieznanych handlarzy czy w Internecie. Często sprzedawcy tego typu oferują niezwykle atrakcyjne ceny czy też odroczony termin dostawy. Warto wówczas zastanowić się, jaki cel może mieć handlarz, który sprzedaje złoto poniżej czy na granicy jego wartości! Bo na pewno nie działa on charytatywnie – dodaje specjalista z firmy Skup Złota.

Jakie monety bulionowe kupować?

Aktualnie inwestorzy mają więc duży wybór, jeśli chodzi o monety inwestycyjne. Tak jak wspomniano, mimo że wszystkie one posiadają zbliżoną jakość, to najpewniejszym wyborem są te powszechnie znane i rozpoznawane na całym świecie. Zaliczyć do nich z pewnością można cztery marki ‒ Krugerrand, Kanadyjskie Liście Klonu, Wiedeńskich Filharmoników i Amerykańskie Złote Orły.

Krugerrand

Najstarszą i najpowszechniejszą współczesną monetą inwestycyjną jest południowoamerykański Krugerrand. Jest on bity od pół wieku z 22-kratowego złota (próba 916), pozostałe 8% masy monety stanowi miedź. Obecnie wykonuje się cztery rodzaje Krugerrandów zawierających 1, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji czystego złota.

Kanadyjski Liść Klonu

Inną monetą, na którą bezwzględnie należy zwrócić uwagę jest Kanadyjski Liść Klonu. Ten produkowany od 1979 roku numizmat bity jest w „nominałach” 1, 1/2, 1/4, 1/10 i 1/20 uncji. Co warte podkreślenia, Kanadyjski Liść Klonu zawiera prawie czyste złoto próby 999,9. Warto więc pamiętać, by trzymać taką monetę w opakowaniu!

Wiedeńscy Filharmonicy

Spośród europejskich monet bulionowych największy szacunek wzbudzają bez wątpienia Wiedeńscy Filharmonicy. Podobnie jak Kanadyjski Liść Klonu są one produkowane z czystego złota (próba 999,9), historia tego numizmatu jest jednak o 10 lat krótsza – pierwszy „Filharmonik” wybity został bowiem w 1989 roku. Monetę tę kupić można w czterech wielkościach – 1, 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Amerykański Złoty Orzeł

Wśród czterech najlepszych złotych monet nie mogło zabraknąć też Amerykańskiego Złotego Orła. Jest on bity od 1985 roku i posiada status oficjalnej złotej monety USA. Produkuje się ją z 22-karatowego złota, stopionego z 3% srebra i 5,33% miedzi. Obok jednouncjowych Złotych Orłów występują także wersje  o zawartości  1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Zakup popularnych monet inwestycyjnych jest dobrym sposobem na zabezpieczenie kapitału. Należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Oczywiście wcale nie musimy się ograniczać do czterech najbardziej znanych marek. W normalnych warunkach doskonale sprawdzi się bowiem każda złota moneta – ważne, by mieć ich jak najwięcej!

[Głosów:28    Średnia:2.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ