Inwestycja w złoto dla wielu osób jest strzałem w dziesiątkę, żeby tak się stało również w twoim przypadku, powinieneś pamiętać o 5 kluczowych kwestiach.

Po pierwsze – finanse

Mimo że inwestowanie w złoto kojarzy się przede wszystkim z pomnażaniem kapitału na przestrzeni dłuższego czasu, to korzystna inwestycja rozpoczyna się nie wtedy, gdy posiadamy w portfelu nadwyżkę, ale wtedy gdy kontrolujemy miesięczne wydatki i nie mamy długów. Pytanie, jakie musisz sobie więc zadać na początku, brzmi: czy stać mnie na inwestowanie?

Po drugie – wybór inwestycji

Na chwilę obecną najkorzystniejszym finansowo sposobem inwestowania w złoto lokacyjne jest zakup złota inwestycyjnego, w ramach którego najczęściej wybierane są złote sztabki. Dlaczego? Otóż każda taka sztabka posiada certyfikat, w którym wskazany jest jej numer seryjny, waga oraz próba.  Co więcej są to produkty, które można stosunkowo łatwo odsprzedać (właściwie w każdym zakątku świata), szczególnie jeśli posiadają rekomendację LBMA.

Po trzecie – bezpieczeństwo transakcji

Gdzie kupić złoto? Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że sprzedaż złota jest regulowana przepisami prawnymi, dlatego twój diler powinien prowadzić zarejestrowaną działalność (co możesz sprawdzić na stronie Narodowego Banku Polskiego). Zakup złota to poważna transakcja, dlatego najbezpieczniej jest podejmować współpracę z firmami o ugruntowanej pozycji na rynku, najlepiej posiadającymi oddział stacjonarny na tyle blisko twojego miejsca zamieszkania, abyś mógł osobiście odebrać zamówiony produkt – wtedy będziesz mieć większą pewność, że twoja transakcja jest bezpieczna. Jeśli zdecydujesz się na zakup złota przez Internet, pamiętaj, aby zamówić kuriera, który zapewni bezpieczeństwo twojej przesyłki.

Przed dokonaniem transakcji, warto zawsze upewnić się, czy dany produkt jest oryginalny, czy jego cena odpowiada rynkowej wycenie, a także czy kruszec pochodzi z renomowanego źródła.

Po czwarte – czas inwestycji

Złoto lokacyjne to inwestycja na lata, co oznacza, że jeśli zależy ci na szybkich zyskach, to nie jest to kierunek, w którym powinieneś podążać. Złoto w pierwszej kolejności służy ochronie posiadanego kapitału. Wymiana papierowych pieniędzy na realne wartości ma na celu uchronienie nas przez negatywnymi skutkami inflacji, niespokojnej sytuacji gospodarczej lub przed ewentualnym kryzysem gospodarczym. W czasie kryzysu bowiem zawsze najbardziej cenne są namacalne wartości – złoto, srebro, nieruchomości, ziemia czy sztuka.

Po piąte – dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

Każdy inwestor powinien wiedzieć, że zróżnicowany portfel to gwarancja zarobku. Jeśli bowiem jedna inwestycja zawiedzie, można straty wyrównać dzięki innej. Planując więc np. zakup złota w celu handlu nim, dobrze żebyś pomyślał o stabilizacji części środków finansowych i np. inwestycji w srebro inwestycyjne. Zaleca się, aby ok. 15% swojego kapitału przechowywać w złocie fizycznym, co ma być „polisą ubezpieczeniową” dla innych inwestycji.

Odpowiedzialna decyzja  

Pamiętaj, że zarówno jako osoba fizyczna, jak i prawna możesz bez przeszkód nabywać kruszce lokacyjne. Możesz to robić w dowolnych celach: inwestycyjnych, ubezpieczeniowych czy oszczędnościowych. Zanim jednak podejmiesz się takiego działania, powinieneś wiedzieć, na jakie elementy zwrócić uwagę, ponieważ jest to poważna inwestycja, która wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Lepiej więc kilkukrotnie sprawdzić poszczególne elementy przed dokonaniem zakupu, niż później stracić.

Autor: idfmetale.pl

[Głosów:9    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ