Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym – jak to robić?

Konta oszczędnościowe są coraz popularniejsze. Obecnie z takich kont korzystają tysiące Polaków, ale czy ci ludzie rzeczywiście dobrze robią i czy konto oszczędnościowe pozwala realnie zaoszczędzić, a jeśli tak, to ile?

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to specjalne konto bankowe, które ma służyć do oszczędzania pieniędzy, a więc do wpłacania pieniędzy, które późnej będą oprocentowane i zysk z tego oprocentowania będzie powiększał saldo na kocie posiadacza. Różne konta oszczędnościowe pozwalają zaoszczędzić od 0,2% do nawet dwóch procent, ale przy tym oprocentowanie takich kont jest bardzo różne. Jedne są oprocentowane wysoko, ale za to dopiero od któregoś miesiąca po otwarciu, z kolei inne są oprocentowane znacznie niższej, ale za to oprocentowanie jest stałe przez cały czas prowadzenia takich kont. Wysokość oprocentowania ma niebagatelny wpływ na to, jakie efekty da oszczędzanie. Im wyższe jest oprocentowanie takiego konta, tym oszczędność na nim jest po prostu wyższa. Najlepsze konta bankowe służące do oszczędzania pozwalają a zaoszczędzenie nawet powyżej 2 procent sumy, jaka jest zgromadzana na takim koncie.

Ile można zaoszczędzić na koncie oszczędnościowym?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile można zaoszczędzić na koncie oszczędnościowym, zajrzyj na 7banki.pl/porady/ile-mozna-zyskac-odkladajac-na-koncie-oszczednosciowym. Tak naprawdę wielkość oszczędności będzie zależała od tego, ile wpłacasz na konto i jak oprocentowane jest Twoje konto oszczędnościowe. Oszczędzanie na koncie może dać Ci zysk rzędu kilku złotych na rok, ale może to być też kilka tysięcy złotych. Tak duże oszczędności mają jednak miejsce wyłącznie przy bardzo wysokich sumach, więc tutaj nie można podchodzić do sprawy zbyt optymistycznie. Warto z pewnością ustalić sobie realne oczekiwania, żeby się negatywnie nie zdziwić.

Odkładanie pieniędzy do skarpety z pewnością jest mniej efektywne, niż korzystanie z konta oszczędnościowego, a to dlatego, że pieniądze odkładane do skarpety tylko tracą na wartości. Nie mnożymy ich, one na siebie nie pracują. Można wręcz przyjąć, że są po prostu martwe. Okładając na koncie oszczędnościowym, wręcz zmuszamy pieniądze do pracy. Oczywiście zyski nie są duże, ale lepsze to, niż nic.

Jakie konto oszczędnościowe wybrać?

W wyborze konta oszczędnościowego z pewnością pomoże Ci ranking kont oszczędnościowych. Jest to specjalny ranking, w którym umieszczone są informacje dotyczące najlepszych kont bankowych, jakie mamy w Polsce. Ten ranking znajdziesz na stronie 7banki.pl. Kieruj się przede wszystkim wysokim oprocentowaniem i oczywiście darmowym prowadzeniem danego konta.

Jak zacząć oszczędzać na koncie?

Przede wszystkim ustal sobie konkretną kwotę, którą możesz każdego miesiąca odłożyć ze swojego budżetu i przeznaczyć na wpłatę na konto oszczędnościowe. Kwota może być dowolna, ale oczywiście im więcej, tym lepiej. Pamiętaj jednak, by unikać wypłacania pieniędzy z konta oszczędnościowego, bo wtedy stracisz całą nadwyżkę, jaką udało Ci się do tej pory wypracować. Nie musisz każdego miesiąca odkładać na konto takie samej sumy, ale warto odłożyć pieniądze od razu po otrzymaniu wynagrodzenia i planować budżet z kwotą obniżoną o tę sumę, którą od razu przelejesz na konto oszczędnościowe. Musisz się nauczyć dysponowania mniejszymi sumami, niż te, które faktycznie zarabiasz. Konta oszczędnościowe świetnie się do tego nadają, bo dzięki nim odkładanie pieniędzy jest prostsze. Dodatkowo Twoje pieniądze są na takim koncie całkowicie bezpieczne. Nie musisz się obawiać ich kradzieży czy zgubienia.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ