Konto oszczędnościowe czy lokata? Analizujemy wady i zalety obu rozwiązań

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z oszczędzaniem? Szukasz produktu bankowego, który ochroni Twoje pieniądze przed skutkami inflacji i pozwoli wygenerować pewny, bezpieczny zysk?
Aby osiągnąć takie cele możesz założyć konto oszczędnościowe lub lokatę bankową. Sprawdźmy, jakie są ich kluczowe wady i zalety.

Rachunki oszczędnościowe oraz lokaty terminowe są dostępne w ofercie niemal każdego banku. Choć oba produkty służą gromadzeniu i pomnażaniu oszczędności, ich specyfika jest nieco inna. Analizując wady i zalety każdego z rozwiązań będziesz mógł wybrać to, które najlepiej spełni Twoje oczekiwania. A to z kolei przełoży się na większą efektywność i satysfakcję z oszczędzania.

Konto oszczędnościowe – najważniejsze zalety

Rachunek oszczędnościowy to produkt stworzony do długofalowego oszczędzania. Możesz wpłacać na nie dowolne kwoty i wypłacać pieniądze bez ryzyka utraty odsetek.

Każda złotówka zgromadzona na rachunku ciężko na siebie pracuje, zapewniając Ci stabilny, pewny zysk.

Zaletą konta oszczędnościowego  jest również bezterminowa umowa z bankiem. Dzięki niej możesz swobodnie wpłacać na rachunek kolejne środki i korzystać z konta nawet przez kilkadziesiąt lat. Bez konieczności podpisywania dodatkowych umów i dopełniania formalności.

Choć oprocentowanie konta oszczędnościowego nie jest z reguły zbyt wysokie (1-3,5 proc. w skali roku), pieniądze zdeponowane na rachunku nie tracą na wartości.

Gromadzenie środków na rachunku oszczędnościowym zawsze będzie lepszym rozwiązaniem niż trzymanie ich na nieoprocentowanym koncie.

Jakie są wady konta oszczędnościowego?

Sporą wadą konta oszczędnościowego są stosunkowo wysokie prowizje za realizację przelewów. Zgodnie z rynkowymi standardami bank oferuje jedną bezpłatną transakcję tego typu w miesiącu. Jeśli zdecydujesz się przelewać środki kilka razy w miesiącu, może się okazać, że opłaty za transfer „zjedzą” wypracowane odsetki.

Patrząc na to z drugiej strony, wysokie opłaty mogą być skutecznym motywatorem, aby nie podejmować spontanicznych decyzji finansowych i sięgać po oszczędności jedynie w uzasadnionych przypadkach.

Główne zalety lokaty terminowej

Lokata terminowa – podobnie jak rachunek oszczędnościowy – zapewnia pewny, bezpieczny zysk. Lokując środki na lokacie musisz liczyć się jednak z tym, że zostaną „zamrożone” na określony okres czasu. Jaki? Wszystko zależy od tego, jaką lokatę wybierzesz. Najpopularniejsze depozyty to te otwierane na 3, 6 lub 12 miesięcy. Wiele banków oferuje także lokaty weekendowe, tygodniowe, miesięczne albo… kilkunastoletnie.

Zaletą lokaty może być również nieco wyższe niż na koncie oszczędnościowym oprocentowanie.

Konieczność zamrożenia środków można traktować zarówno jako zaletę, jak i wadę. Taka procedura może uchronić Cię przed podejmowaniem zbyt pochopnych decyzji finansowych.

Z 2 strony  – jeśli będziesz zmuszony sięgnąć po zgromadzone oszczędności, stracisz wszystkie wypracowane odsetki.

Wady lokaty bankowej

Jedną z wad lokaty jest konieczność posiadania minimalnego kapitału, umożliwiającego otwarcie depozytu. Choć wymagane przez banki kwoty nie są z reguły wysokie, sam fakt takiego wymogu może być dla niektórych klientów sporą niedogodnością.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Konto doskonale sprawdzi się w roli funduszu awaryjnego, np. na nieprzewidziane wydatki. Świadomość, że w każdej chwili możesz sięgnąć po zgromadzone oszczędności zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen.

Lokata będzie świetnym rozwiązaniem, jeśli możesz pozwolić sobie na „zamrożenie” określonej kwoty. Zalety depozytu docenią również osoby, mające tendencje do wydawania pieniędzy lekką ręką.

Dobrym pomysłem będzie także dywersyfikacja oszczędności, czyli rozłożenie środków pomiędzy różne instrumenty finansowe.

Wystarczy, że część pieniędzy umieścisz na koncie oszczędnościowym, traktując je jako fundusz awaryjny na nieplanowane wydatki. Posiadając takie zabezpieczenie, pozostałą część środków będziesz mógł „zamrozić” na lokacie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ