Interesujesz się obligacjami korporacyjnymi, przeczytałeś już wiele artykułów na ten temat, ale nadal nie wiesz, jak w praktyce wygląda zakup papierów dłużnych na rynku wtórnym Catalyst? Skorzystaj z naszego poradnika, w którym w kilku krokach pokażemy Ci, co jest potrzebne aby móc inwestować w wybrane spółki.
1. Załóż konto w biurze maklerskim
Zanim zaczniesz inwestować w obligacje korporacyjne, musisz posiadać konto w wybranym biurze maklerskim, ponieważ to za jego pośrednictwem będziesz dokonywać transakcji kupna oraz sprzedaży. Choć obecnie większość rachunków maklerskich można założyć bezpłatnie, należy wcześniej porównać wysokość opłat za prowadzenie konta, usługi dodatkowe oraz wysokość prowizji od transakcji.
2. Wybierz emitentów obligacji korporacyjnych
Gdy masz już konto maklerskie, możesz zacząć obserwować emisje wybranych spółek. Na tym etapie musisz zastanowić się nad tym, jakie ryzyko chcesz podjąć. Przedsiębiorstwa o gorszej kondycji finansowej są wyżej oprocentowane, natomiast zysk w przypadku spółek o stabilnej sytuacji ekonomicznej jest znacznie mniejszy, ale za to obarczony jest niższym ryzykiem.
Jeśli na początku nie wiesz, na jakie czynniki zwracać uwagę podczas wyboru emitentów oraz obligacji korporacyjnych, możesz zgłosić się o pomoc do doradcy Catalyst, takiego jak bestcapital.pl. Pełna lista doradców posiadających autoryzację Giełdy Papierów Wartościowych z uwzględnieniem obszarów na których działają, znajduje się na stronie GPW Catalyst.
3. Przeprowadź analizę emisji obligacji
Wybór emitentów będzie związany również z przeprowadzeniem dokładnej analizy ich sytuacji ekonomicznej, tego co wcześniej działo się na rynku Catalyst – jak kształtowała się cena wszystkich serii obligacji, jak wysoka może być rentowność inwestycji. Co ciekawe, GPW udostępnia na swojej stronie internetowej skaner rentowności obligacji, co na początku może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Dzięki skanerowi sprawdzisz, jakie spółki spełniają Twoje kryteria.
4. Zakup obligacji
Gdy przeprowadzisz dokładny „wywiad” i jesteś pewien, jakie papiery dłużne chcesz zakupić, musisz złożyć zlecenie transakcji kupna w biurze maklerskim – po to właśnie jest Ci rachunek maklerski. Zlecenia można składać przed otwarciem, przed zamknięciem oraz w fazie notowań ciągłych. Co istotne, dyspozycję dotyczącą transakcji możesz złożyć jedynie w czasie działania giełdy, dlatego warto wcześniej sprawdzić harmonogram sesji giełdowych.
5. Sprzedaż papierów dłużnych
Następnie musisz wykazać się cierpliwością i obserwować wybrane papiery dłużne. Jeśli będziesz chciał je sprzedać, ponownie musisz wydać odpowiednie zlecenie. W tym wypadku pamiętaj o tym, że wszystkie transakcje są ewidencjonowane przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Z tego względu najczęściej w ciągu dwóch dni roboczych środki finansowe przekazywane są na rachunek maklerski.
Choć inwestowanie w obligacje korporacyjne wydaje się być pozornie proste, jest wiele niuansów, na które należy zwracać uwagę. Dlatego zanim wdrożysz się w kwestie związane z wyborem emitentów oraz emisji, nie bój się sięgać po pomoc specjalistów.