obligacje

Wiele osób szuka obecnie nowych źródeł inwestowania. Część inwestuje w akcje, niektórzy natomiast wolą obligacje. Czym są te papiery wartościowe i na czym polega handel obligacjami na giełdzie?

Czym są obligacje?

Obligacje to inaczej dłużne papiery wartościowe, które może emitować państwo lub konkretna firma. Jest wiele ich rodzajów. Najpopularniejsze są obligacje skarbowe, których gwarantem jest państwo. Ich działanie opiera się na tym, że dany podmiot, w tym przypadku Skarb Państwa (choć ta sama zasada funkcjonuje w przypadku obligacja korporacyjnych), pożycza od emitenta pieniądze, które następnie puszcza w obieg. Klient kupuje więc od Państwa lub firmy papier dłużny i po jakimś czasie, pieniądze są mu zwracane z procentem – ustalonym wcześniej, lub ruchomym. Dokładniejsze informacje o obligacjach znajdziesz na CzasObligacji.pl, warto zaznajomić się z tematem, ponieważ rodzajów obligacji jest bardzo dużo a oprocentowanie może być mniej lub bardziej korzystne. Obligacje to pewny zysk dla inwestora, ale na giełdzie można także kupować dłużne papiery wartościowe ze  zmiennym oprocentowaniem. O tym, jak nimi handlować przeczytasz poniżej.

Jak handlować obligacjami?

Sprzedaż obligacji i uzyskanie za to pieniędzy, którymi następnie można obracać to jedno, jednak inną kwestią jest handlowanie papierami dłużnymi na giełdzie. W tym przypadku wszystko może się zdarzyć. Gdy dojdzie już do sprzedaży obligacji, są one notowane na GPW lub rynkach alternatywnych i to tutaj ustala się ich ostateczna cena. Warto zaznaczyć, że realna kwota transakcji jest wtedy powiększona o odsetki.

Obligacjami można handlować na wielu rynkach, jednak kwestie te są regulowane w zależności od ich statusu. W najlepszej sytuacji są właściciele obligacji korporacyjnych, które mogą być emitowane zarówno na GPW, jak i rynku prywatnym. Mogą je jednak emitować tylko i wyłącznie spółki akcyjne, komandytowo-akcyjne lub z o. o.

Handel obligacjami jest o tyle różny od obracania akcjami, że nie daje ich posiadaczowi uprawnień względem osoby je emitującej, takich jak współwłasność czy dywidenda. Obligacje charakteryzują się raczej krótkotrwałością i nie generują sporych zysków.

Czy inwestycja w obligacje się opłaca?

Jeśli chodzi o same obligacje, niewiele osób decyduje się na poważniejsze wejście w świat tego rodzaju papierów wartościowych. Obligacje skarbowe uznaje się za najpewniejszą inwestycję, ponieważ gwarantem jest w tym przypadku państwo, jednak jednocześnie nie generują one dużych zysków. Można zainteresować się natomiast obligacjami korporacyjnymi, albo obligacjami ze zmiennym oprocentowaniem. Tutaj są już szanse na konkretny zarobek, jednak trudno jest pomyśleć o dużych zyskach w kontekście samych obligacji. Wiele osób miesza handel różnymi rodzajami aktywów i papierów wartościowych, mocniej stawiając na akcje, które chociaż niepewne, dają możliwość dużo większego zarobku niż same obligacje, zwłaszcza te skarbowe.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ