Na hasło bezpieczeństwo w firmie w głowach wielu osób pojawia się skojarzenie z BHP, czyli zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to podstawowy system przepisów obowiązujących w Polsce, które mają chronić zarówno pracowników, jak i przedsiębiorców oraz osoby korzystające z produktów i usług danej firmy.

Przestrzeganie tych zasad to jednak tylko pierwszy krok do zapewnienia pełni bezpieczeństwa w biznesie. Poniżej zostało wskazanych kilka innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę.

Bezpieczeństwo informacji

W dzisiejszym biznesie coraz większą rolę odgrywa unikalna wiedza oraz posiadanie konkretnych danych. Dlatego coraz więcej firm zaczyna bardziej dbać o bezpieczeństwo informacji. System zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodny z ISO 27001 może wprowadzić dowolna organizacja, niezależnie od wielkości, lokalizacji czy branży.  Norma ISO 27001 pomaga wypracować odpowiednie procedury i uszczelnić wszystkie procesy w firmie tak, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia, utraty lub nieuprawnionego użycia danych.  Wdrażając ten system zabezpieczamy zarówno informacje przechowywane w formie dokumentów papierowych, jak i tych zapisanych w formie cyfrowej. Aby dowiedzieć się więcej o systemie zarządzania bezpieczeństwem informacji wg ISO 27001 warto wejść na stronę: http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/certyfikacja-iso27001

Systemy zabezpieczeń branżowych

Każda branża posiada także swoje wewnętrzne regulacje dopasowane do specyficznych standardów, jakie w niej obowiązują. Przykładowo w branży spożywczej bardzo ważny jest system HACCP, którego celem jest zapewenienie bezpieczeńtwa zdrowotnego żywności. Natomiast na lotniskach, w areoklubach i liniach lotniczych konieczne jest przestrzeganie systemu zarządzania bezpieczeństwem w lotnictwie. Innym przykładem może być branża przemysłowa, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeńtwa dotyczącego używanych maszyn. W tym przypadku konieczne jest stowowanie się do zapisów dyrektywy maszynowej, a czasami także innych przepisów wynikających z tzw. Dyrektyw Nowego Podejścia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ