pozyczka-na-wakacje-ferratum-0293

Lato coraz bliżej, a wraz z nim Polacy znowu zaczną myśleć o wakacjach. Ile planujemy wydać pieniędzy w tym roku na letnie wojaże, na co przeznaczymy najwięcej z wakacyjnego budżetu i jak wypadamy pod tym względem na tle innych Europejczyków? Wszystkie te informacje znajdziemy w najnowszym Wakacyjnym Barometrze Ferratum Bank 2017™.

Polacy, podobnie jak inni Europejczycy, zaczęli pozytywnie postrzegać swoją sytuację finansową, co ma przełożenie także na wakacyjne wydatki. Pokazuje to wyraźnie Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017™. Według niego 43% badanych zamierza wydać w czasie nadchodzących wakacji co najmniej tyle samo pieniędzy, ile przed rokiem, a 24% chce przeznaczyć nawet większą kwotę. Jedynie 33% respondentów planuje zmniejszyć swój wakacyjny budżet. Warto dodać, że większość badanych chce sfinansować letnie wydatki za pomocą pożyczki – 49% planuje skorzystać z oferty Ferratum Bank, a 22% użyje karty kredytowej. Natomiast 14% wykorzysta zgromadzone wcześniej oszczędności. Przy okazji należy dodać, że wielu z badanych chce również aktywnie korzystać z bankowości mobilnej w czasie wakacji, zaciągając między innymi pożyczki. Przodują w tym obywatele Szwecji (92%), a Polacy znaleźli się na drugim miejscu (86%), wyprzedzając Holendrów (79%) i Norwegów (77%). Najmniej przekonani do bankowości mobilnej są Duńczycy (40%) i Bułgarzy (32%).

Budżet wakacyjny – Polacy na tle Europy

Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017™ pokazuje Polaków jako oszczędne osoby na tle innych Europejczyków. Doceniamy letni wypoczynek i lubimy wakacje, ale nie oznacza to, że chcemy wydawać w tym okresie bardzo dużo i bez opamiętania. Europejczycy zamierzają średnio przeznaczyć na letnie wydatki 54% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego rodziny, podczas gdy nasi rodacy nie zamierzają przekroczyć w wydatkach 95% średniej europejskiej. Większość badanych Polaków jest gotowa wydać w wakacje 52% swoich miesięcznych dochodów.

Jak wypadamy pod tym względem na tle obywateli innych państw? Badania pokazują, że najwięcej na wakacje zamierzają wydać mieszkańcy Europy Środkowej i Wschodniej. Liderami są tutaj Bułgarzy, planując na letnie wydatki aż 132% średniej europejskiej i 72% swoich miesięcznych dochodów (869 euro). Nieco mniej, bo 131% średniej europejskiej, wydadzą Estończycy (również 72% swoich miesięcznych zarobków – 1426 euro), jak i Litwini (130% średniej europejskiej i 71% swojej pensji – 1357 euro).

Podróże w czasie wakacji i nocleg

Wakacje kojarzą się często z wyjazdami i podróżowaniem. Okazuje się, że Europejczycy wydają najwięcej środków na podróże krajowe, przeznaczając na to 18% swojego wakacyjnego budżetu. Należy jednak zauważyć, że dużo mniejszym zainteresowaniem cieszą się podróże zagraniczne, na które respondenci badania Ferratum Bank są skłonni przeznaczyć jedynie 8% swojego budżetu. Najwięcej na podróże wydają Szwedzi (44% wakacyjnego budżetu), Norwegowie (41%) i Bułgarzy (40%). Polacy planują na ten cel przeznaczyć 35% swojego budżetu. Nie jesteśmy również skłonni, aby przepłacać w przypadku zakwaterowania. Szukamy raczej tańszych miejsc noclegowych. Jedynie 17% naszych rodaków jest gotowa wydać ponad 100 euro za noc hotelową, podczas gdy na przykład taki koszt jest w stanie zaakceptować większość mieszkańców Skandynawii – 83% Finów, 80% Szwedów, 69% Duńczyków i 68% Norwegów. W Polsce nie jest również zbyt popularny portal AirBnB, za którego pomocą można zarezerwować pokój lub dom na wakacje. Jedynie 22% badanych z naszego kraju zamierza z niego skorzystać, gdy tymczasem 56% respondentów z Bułgarii i 53% ze Szwecji deklaruje, że wynajmie nocleg za pośrednictwem AirBnB.

Dzieci i spotkania przy grillu – co chętnie finansują Polacy?

Oczywiście podróże to nie jedyne wydatki wakacyjne Polaków i innych Europejczyków. Nasi rodacy zamierzają przeznaczyć 19% swojego budżetu wakacyjnego na zajęcia letnie dla dzieci. Można jednak zauważyć, że nie jest to popularny cel wydatków wakacyjnych w Europie – mieszkańcy naszego kontynentu przeznaczają na zajęcia dla dzieci średnio 8% swojego budżetu. Jedynie obywatele Rumunii (18%) i Norwegii (16%) przywiązują tak dużą wagę do letnich zajęć swoich pociech, jak Polacy.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że nasi rodacy ograniczają się tylko do wydatków na dzieci. Nic z tych rzeczy. Z Barometru wynika, że 18% swojego wakacyjnego budżetu przeznaczamy na wesela, imprezy towarzyskie i spotkania przy grillu. Europejczycy wydają na to średnio 10% swojego budżetu. To pokazuje, że stawiamy jednak na rozrywkę i spotkania ze znajomymi oraz rodziną przy stole. Natomiast 12% budżetu wakacyjnego przeznaczamy na wypoczynek na plaży i na bary oraz restauracje.

Wakacyjny Barometr Ferratum Bank 2017™ przeprowadzono w formie ankiety internetowej, w której brali udział aktywni klienci Grupy Ferratum Bank w 16 krajach w całej Europie i w krajach Wspólnoty Narodów. W badaniu wzięło udział ponad 10 000 osób w wieku 18-65 lat. 55% wszystkich respondentów stanowiły kobiety. Średni dochód rozporządzalny gospodarstwa domowego wahał się od 643 do 4287 euro. Średnia liczba osób w gospodarstwie domowym wynosiła 2,6 osoby.

Więcej informacji o badaniu na stronie: http://www.ferratumbarometer.com/pl/

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ