Beton jest materiałem budowlanym znanym już od czasów starożytnych, gdy mieszankę piasku, drobnych kamieni i zaprawy wapiennej używano do łączenia kamieni w murze. Jak producenci betonu sprawiają, że jego produkcja nadal jest dochodowym biznesem? Czy innowacyjność i rozwój technologii sprawia, że produkcja betonu w najbliższych latach stanie się prawdziwą żyłą złota? Wszystko wskazuje, że tak.

Producenci betonu udowadniają, że materiał budowlany znany od setek, a nawet tysięcy lat nadal można udoskonalać nadając mu nowe właściwości i zastosowania. Ostatnia hossa na rynku budowlanym spowodowana była licznymi inwestycjami związanymi z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej rozgrywanymi w Polsce i Ukrainie w 2012 roku. Budowa stadionów i infrastruktury sprawiła, iż branża budowlana zanotowała niespotykane dotąd zyski. Rozwój technologii i planowane inwestycje infrastrukturalne mogą sprawić, iż najbliższy okres również będzie dochodowy dla producentów betonu.

Innowacje wśród producentów betonu

Producenci betonu ciągle rozwijają ofertę swoich usług i produktów. To co sprawia, że beton staje się nowoczesnym materiałem budowlanym, to przede wszystkim zasługa domieszek i dodatków chemicznych. Ich głównym zastosowaniem jest zmniejszenie ilości wody w mieszance przy zachowaniu niezmienionej konsystencji.

Domieszki redukujące ilość wody od 2 do 5% nazywa się plastyfikatorami. Istnieją również superplastyfikatory, które zmniejszają ilość wody o co najmniej 12% a nawet do 40%. Pozwala to na stosowanie w budownictwie betonów nowej generacji charakteryzujących się wysoką wytrzymałością. Istnieją również mieszanki napowietrzające czy przyśpieszające lub opóźniające wiązanie i twardnienie betonu.

Dynamiczny rozwój chemii budowlanej pozwala producentom betonu na wytwarzanie produktów, które skutecznie zagospodarowują kolejne nisze w przemyśle budowlanym. Innym aspektem przemysłu budowlanego, w którym beton zyskuje popularność jest budowa infrastruktury drogowej. Nawierzchnie betonowe posiadają wiele atutów: wysoka trwałość, odporności na koleinowanie, brak przerastania zielenią oraz niskie koszty eksploatacji i łatwość utrzymania. Nic więc dziwnego, że wiele inwestycji drogowych wykonywanych jest w tej technologii.

Perspektywy dla producentów

Dla producentów betonu najbliższy czasu zapowiada się bardzo owocnie. Rozwój technologiczny pozwala na wykorzystanie materiału budowlanego, jakim jest beton w dużo szerszym zakresie niż dotychczas. Dodatkowym bodźcem dla tej gałęzi przemysłu są planowane inwestycje infrastrukturalne. W najbliższym czasie inwestycje w infrastrukturę kolejowej wyjdą z etapu projektowania i wejdą w fazę intensywnej realizacji.

Branża producentów betonu również z nieukrywanym zadowoleniem przyjęła ogłoszony przez GDDKIA plany budowy 800 km dróg ekspresowych z nawierzchnią betonową. Podobnie sytuacja wygląda w energetyce. Większość z eksploatowanych w Polsce bloków energetycznych ma ponad 30 lat, a więc pracuje na granicy zakładanej żywotności technicznej. Z tego powodu w ciągu najbliższych kilkunastu lat konieczne są inwestycje w nowe bloki energetyczne. Pozytywny wpływ na sektor producentów betonu ma również struktura branży, która jest idealnie zrównoważona – 47% wytwórni betonu należy do prywatnych przedsiębiorców z polskim kapitałem, 45% to zakłady należące do koncernów cementowych, a pozostałe 8% to średniej wielkości firmy zagraniczne. Wśród tak różnorodnego rynku swoje miejsce zajmuje również producent betonu http://www.cemex.pl który ma ponad ponad 100-letnie doświadczenie.

[Głosów:21    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ