Obowiązkowe lektury każdego inwestora

Aby zostać skutecznym inwestorem, należy bardzo dużo czytać i cały czas poszerzać swoją wiedzę o rynkach finansowych. Jest rzeczą znamienną, że najskuteczniejsi inwestorzy, jak Warren Buffet, czy jego autorytet, Benjamin Graham, byli również zapalonymi czytelnikami. Oczywiście sama wiedza „książkowa” nie zawsze przekłada się automatycznie na trafne decyzje inwestycyjne. Redaktorzy serwisu o inwestowaniu fxcuffs.pl, przedstawiają poniżej kilka pozycji, które mogą dać Ci narzędzia, które sprawią, że po świecie inwestycji nie będziesz poruszać się po omacku. Zapraszamy do lektury!

 „Najważniejsza rzecz: niezwykłe rady dla wnikliwego inwestora” – Howard Marks

„Najważniejsza rzecz” Howarda Marksa to podstawowa pozycja dla wszystkich inwestorów, których interesuje nie tyle krótkoterminowa spekulacja jak na przykład traderów grających krótkie pozycje u brokerów forex, lecz długoterminowe inwestowanie w wartość. 

W przeciwieństwie do pozycji, które koncentrują się na kwestiach „technicznych” takich jak prawidłowa interpretacja wykresów i metody analizy technicznej, Howard Marks skupia się przede wszystkim na psychologicznych aspektach inwestowania. 

Słynny amerykański inwestor, z majątkiem szacowanym na ponad 2 mld dolarów, dostrzega, że największym zagrożeniem dla strategii każdego inwestora są przede wszystkim jego własne emocje. 

Wśród tematów poruszanych w książce możemy wymienić: strategie inwestowania defensywnego, koncepcję myślenia drugiego poziomu czy podejście kontrariańskie. Książka zaskakuje błyskotliwym stylem, pomaga zrozumieć złożone zależności rynków finansowych i świadomie zarządzać ryzykiem.

 „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” – Philip A. Fisher

„Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” to klasyczne dzieło poświęcone inwestowaniu w wartość. Była to pierwsza pozycja o inwestowaniu, która trafiła na słynną „listę bestsellerów New York Timesa”. 

Książka została wydana pięćdziesiąt lat temu, więc czytając ją należy brać poprawkę na to, że uwarunkowania rynkowe bardzo się zmieniły. Mimo to bez wątpienia można stwierdzić, że jest to pozycja, która prezentuje bardzo aktualne i praktyczne podejście do inwestowania, dlatego też doskonale sprawdzi się jako podręcznik dla inwestowania. 

Sprawdzi się dla osób, które nie traktują inwestowania jak hazardu, lecz dążą do ochrony kapitału i osiągania stabilnych zysków w dłuższej perspektywie. 

Lektura bardzo poszerza horyzonty, pomagając zrozumieć na przykład, czym różni się inwestycja konserwatywna od inwestycji konwencjonalnej. O tym, jak bardzo inspirująca, również obecnie, może być to lektura, może świadczyć chociażby fakt, jak bardzo zmieniła ona podejście do inwestowania samego Warrena Buffeta, który pod jej wpływem zrezygnował z wyszukiwania wyłącznie tanich akcji, by zacząć stawiać raczej na odnoszące sukcesy przedsiębiorstwa z potencjałem do dalszych zysków.

„Czarodzieje rynku. Rozmowy z wybitnymi traderami” – Jack D. Schwager

Opublikowana w 1989 roku książka Jacka D. Schwangera zawiera rozmowy z najskuteczniejszymi inwestorami: osobami, którym nie tyle raz udało się osiągnąć rekordowy zysk z obrotu akcjami, lecz tymi, którzy potrafili utrzymać doskonałe wyniki długofalowo. Wśród rozmówców Jacka D. Schwagera znaleźli się między innymi:

  • Ed Seykota;
  • Paul Tudor Jones;
  • Bruce Kovner;
  • Michael Steinhardt
  • Van K. Tharp.

Rozmowy te tworzą nie tylko zbiór fascynujących biografii, ale przede wszystkim przegląd bardzo różnych strategii inwestowania. W wielu wywiadach znajdziemy praktyczne wskazówki. Każdy rozdział kończy się czytelnym podsumowaniem.

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem, to trzy wymienione wyżej pozycje będą idealnym zestawem „na start”. Mogą być również przydatne dla bardziej doświadczonych inwestorów, którzy chcą poszerzać i pogłębiać swoją wiedzę, pracując nad jeszcze skuteczniejszymi strategiami giełdowymi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ