klauzule abuzywne

Często poruszanym tematem w kontekście umów kredytowych jest klauzula abuzywna. Czym ona jest? Jak można je rozumieć? Kiedy i w jakich przypadkach kredytobiorca może dochodzić swoich praw w tej kwestii?

Czym jest klauzula abuzywna?

Według definicji klauzula abuzywna to nic innego jak niedozwolone postanowienia zawarte w umowach kredytowych, które w sposób sprzeczny z dobrym obyczajem naruszają prawa i interesy konsumenta, ograniczając jego możliwości. Innymi słowy, są to zapisy w dokumentach, na które kredytobiorca nie miał wpływu i o których często nawet nie wiedział, że są dla niego niekorzystne. Czym dokładniej są klauzule abuzywne wyjaśniają poradniki na https://zwrotubezpieczenia.pl. Zagadnienie to ostatnimi czasy stało się bardzo popularne, ponieważ jak się okazuje, wielu konsumentów było oszukiwanych, a nie mieli o tym nawet pojęcia.

Jak rozpoznać, że ma się do czynienia z klauzulą abuzywną?

Jak już wiemy, klauzule abuzywne to niedozwolone zapisy, godzące w dobro konsumenta i jego prawa. Jak jednak można je rozpoznać? Wiadome jest nie od dziś, że umowy kredytowe często pisane są tak skomplikowanym językiem, że wiele osób nawet nie trudzi się czytaniem wszystkich zapisów, a jeżeli już się to robi, zazwyczaj znaczna część umów jest niezrozumiała.

Żeby sprawdzić, czy dany zapis jest zgodny z prawem, najlepiej niejasny dla nas fragment zapisu sprawdzić w internecie i czy ktoś już nie zgłaszał go jako niedozwolony. Pomocny jest też kodeks cywilny, a konkretnie art. 385. Poza tym warto zajrzeć na stronę internetową UOKiK, gdzie znajdzie się całą listę klauzul abuzywnych.

Klauzule abuzywne – jak są stosowane w umowach kredytowych?

Najczęściej z niedozwolonymi praktykami mamy do czynienia wówczas, gdy klienci nie mają żadnej możliwości negocjowania warunków danej umowy. Wówczas firma może narzucić własne warunki, które siłą rzeczy będą nieuczciwe i najczęściej mają na celu wyzysk konsumenta. Trzeba więc znać swoje prawa, a także wiedzieć, co się podpisuje. Mimo wszystko nawet gdy dojdzie do podobnej sytuacji i umowa zostanie już zawarta, nie traci się możliwości działania.

Co oznaczają klauzule abuzywne w umowie kredytowej?

Jeżeli konsument wykaże, że w umowie, którą podpisał, zawarte są klauzule niedozwolone, to według definicji prawa, które można znaleźć w kodeksie cywilnym, w żaden sposób zapisy te nie wiążą klienta. Oznacza to, że może on podważyć umowę i odstąpić od niej bez konsekwencji, co trzeba jednak zrobić sądownie, poprzez zgłoszenie wniosku do sądu rejonowego lub okręgowego. Sprawa zostanie rozpatrzona, a przedsiębiorca i zapisy jego umowy sprawdzone. Rzecz jasna konieczne będzie dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów, także tych dotyczących kontaktów klienta z firmą kredytową i tym, czy podjęte zostały próby negocjacji.

Można też postąpić łagodniej i w pierwszej kolejności zgłosić sprawę o UOKIK, by sprawdzili twoje podejrzenia co do zastosowania klauzuli abuzywnej. Zgłoszenie musi być zaopatrzone w argumentację i uzasadnienie swoich podejrzeń, by urząd mógł podjąć jakiekolwiek działania. W przypadku przyznania racji można rozpocząć postępowanie o charakterze administracyjnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ