Psychologia to naukowe badanie umysłu i zachowania, zgodnie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Psychologicznym. Psychologia jest wielowymiarową dyscypliną i obejmuje wiele poddziedzin studiów takich obszarów, jak rozwój człowieka, sport, zdrowie, kliniczne, zachowania społeczne i procesy poznawcze.
Psychologia jest naprawdę bardzo nową nauką, z większością postępów dokonanych w ciągu ostatnich 150 lat lub tak. Jednak jej początki sięgają starożytnej Grecji, 400 – 500 lat p.n.e.
We wczesnym okresie rozwoju psychologii istniały dwie dominujące perspektywy teoretyczne dotyczące funkcjonowania mózgu: strukturalizm i funkcjonalizm.
Zostały one zastąpione przez kilka dominujących i wpływowych podejść do psychologii, z których każde opiera się na wspólnym zestawie założeń dotyczących tego, jacy są ludzie, co jest ważne do badania i jak to badać.
Psychoanaliza, założona przez Sigmunda Freuda (1856-1939), była dominującym paradygmatem w psychologii na początku XX wieku. Freud wierzył, że ludzie mogą być wyleczeni poprzez uświadomienie sobie ich nieświadomych myśli i motywacji, zyskując w ten sposób wgląd.
Klasyczną współczesną perspektywą w psychologii, która przyjęła strategie naukowe, byli behawioryści, którzy słynęli z polegania na kontrolowanych eksperymentach laboratoryjnych i odrzucenia wszelkich niewidzialnych lub nieświadomych sił jako przyczyn zachowania.
W latach 60. i 70. psychologia rozpoczęła rewolucję poznawczą, przyjmując rygorystyczne, naukowe, oparte na badaniach laboratoryjnych podejście do pamięci, percepcji, rozwoju poznawczego, chorób psychicznych i wielu innych zagadnień.
Cele psychologii i psychoterapi
Główne cele psychologii to opisywanie, wyjaśnianie, przewidywanie i zmienianie zachowań i procesów umysłowych innych ludzi
- Opisywanie – Opisanie zachowania lub poznania jest pierwszym celem psychologii. Dzięki temu badacze mogą opracować ogólne prawa dotyczące ludzkiego zachowania.
- Wyjaśnianie – Kiedy badacze opiszą już ogólne prawa zachowania, następnym krokiem jest wyjaśnienie, jak lub dlaczego ta tendencja występuje. Psychologowie proponują teorie, które mogą wyjaśnić dane zachowanie.
- Przewidywanie – Celem psychologii jest możliwość przewidywania przyszłych zachowań na podstawie wyników badań empirycznych. Jeśli przewidywania nie potwierdzą się, wówczas wyjaśnienie, na którym się opiera, może wymagać rewizji.
Na przykład warunkowanie klasyczne przewiduje, że jeśli dana osoba skojarzy negatywny wynik z bodźcem, może rozwinąć fobię lub awersję do tego bodźca. - Zmiany – Kiedy psychologia opisała, wyjaśniła i przewidziała zachowanie, można próbować je zmienić lub kontrolować. Na przykład, interwencje oparte na warunkowaniu klasycznym, takie jak systematyczna desensytyzacja, były stosowane w leczeniu osób z zaburzeniami lękowymi, w tym fobiami.
W obecnych czasach powstaje wiele nowych gabinetów psychoterapii niemniej warto korzystać ze sprawdzonych, jak np: psychoterapia Inowrocław.