doradca podatkowy

Jeśli prowadzisz firmę, z pewnością wiesz, że podatki, które musi płacić każdy przedstawiciel działalności gospodarczej, nie są w Polsce małe. Jak zatem zoptymalizować koszty, aby podatki nie wpędziły nas w długi i nie wyniosły więcej, niż zakładają plany finansowe firmy?

Co to jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja, to jak sama nazwa wskazuje, dostosowanie wielkości podatków do firmy w taki sposób, aby były one jak najbardziej opłacalne. Ponieważ w Polsce mamy różne rodzaje i sposoby opodatkowania, firma ma szansę z zastosowaniem odpowiednich terminów i planów sprawić, że ostateczne rozliczenie podatku będzie mniejsze.

Optymalizacja podatku jest więc legalnym działaniem, które w granicach prawa pozwala na pomniejszenie kwoty podatku, jaką realnie przyjdzie nam zapłacić. Ponieważ jednak jest to proces dość skomplikowany i wymaga znajomości prawa podatkowego, warto zwrócić się w tej sprawie po pomoc. Możesz zasięgnąć porady na przykład w kancelarii podatkowej, ale również doradca podatkowy może pomóc ci w optymalizacji podatkowej (sprawdź na UwagaFinanse.pl). Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby koniec końców nie musieć oddawać Urzędowi Skarbowemu pominiętej kwoty.

Jak zoptymalizować podatki w firmie?

Przykładów optymalizacji podatków jest całkiem sporo i bardzo często łączą się między innymi z rozłożeniem poszczególnych podatków w czasie. Część podatków liczy się od poszczególnych przychodów czy wydatków firmy, stąd też odpowiednie rozplanowanie ich w czasie (na przykład na kolejny rok podatkowy) może poskutkować znacznym zmniejszeniem ostatecznej kwoty podatku. Dlatego też plany roczne, uwzględniające rozłożenie poszczególnych wydatków same w sobie mogą być już konkretną optymalizacją.

Innym przykładem optymalizacji jest odpowiednie dobranie typu umowy, na którą zatrudniani są pracownicy. Umowa o pracę jest opodatkowana najwyżej – w Polsce składki mogą sięgać łącznie nawet 30 – 40 procent. Stąd też najczęściej, aby zminimalizować podatek, pracownikom proponowane są inne formy umów, co niestety nie jest najkorzystniejsze dla pracownika.

Warto jest również odpowiednio rozłożyć całą strukturę firmy i dobrać partnerów, tak, aby całość podatku nie spoczywała tylko i wyłącznie na właścicielu firmy. Jeśli status i funkcje zostaną rozdzielone na kilka osób, również sposób opodatkowania się zmieni.

Kto może pomóc w optymalizacji podatków?

Jak już zostało wspomniane, w optymalizacji podatków musi pomóc specjalista. Może to być między innymi doradca podatkowy, najważniejsze jednak, aby osoba ta posiadała specjalną wiedzę oraz miała w tak zwanym małym palcu przepisy podatkowe. Optymalizację podatków mogą przeprowadzić także radcy prawni czy księgowi. Warto pamiętać, że optymalizacja podatkowa to niejednokrotnie stąpanie po cienkim lodzie, i każdy błąd może Cię dużo kosztować. Tym bardziej więc w sprawie podatków należy zaufać profesjonalistom.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ