parabank

Patrząc na ostatnie lata, wyraźnie widać wzrost liczby pojawiających się nowych firm pożyczkowych. Biznes ten okazał się bardzo dochodowy i dla wielu stanowi lepszą alternatywę niż bank, zwłaszcza gdy szuka się szybkiej gotówki. Jak jednak od strony formalnej można założyć parabank?

Własny biznes finansowy – czy dla każdego?

Tak naprawdę, założenie firmy pożyczkowej czy parabanku wygląda podobnie, jak w przypadku zakładania jakiekolwiek innej działalności gospodarczej. Oczywiście trzeba wcześniej spełnić także szereg konkretnych wymagań formalnych, a także określić, w jakich obszarach będzie się działać. Nie jest to wcale takie proste, jednak jak najbardziej możliwe i wbrew pozorom, nie trzeba mieć przy tym wykształcenia finansowego.

Jak otworzyć firmę pożyczkową?

Jak zostało wspomniane, aby powstała taka firma na rynku, trzeba spełnić szereg formalności, mniej więcej takich samych, jak przy każdej innej działalności. Trzeba pamiętać o zgłoszeniu wniosków do odpowiednich urzędów, określeniu formy działalności oraz stworzeniu dobrego biznesplanu. Jak otworzyć parabank i ile to kosztuje sprawdza Parabankowo, a jak wiadomo, żaden biznes nie obejdzie się bez finansowej inwestycji. Dobrzej jeżeli posiada się odpowiedni kapitał startowy, ale typ funkcjonowania też będzie miał tu znaczenie.

Firma pożyczkowa online czy stacjonarnie?

Pierwszym dylematem będzie określenie formy działalności parabanku, czyli czy będzie on online lub stacjonarnie. Obecnie dużą popularnością cieszą się pożyczki online, ponieważ ma się w ten sposób nieograniczony dostęp do klientów, można skorzystać z nowoczesnych technologii oraz liczyć na możliwość ciągłego rozwoju. To oczywiście będzie kosztowało, a także trzeba opracować odpowiednią do tego stronę internetową, zadbać o jej serwisowanie, a także liczyć się z dużą konkurencją.

Parabanki w wersji stacjonarnej są pewną klasyką. Umożliwiają przede wszystkim dotarcie do osób starszych i tych, którzy niekoniecznie chcą korzystać z usług online. Ma się bezpośredni kontakt z klientem, co pozwala na zbudowanie lepszej relacji, a taka osoba czuje się pewniej, mogąc dopytać o szczegóły. Niestety i to wiąże się z kosztami, zwłaszcza jeżeli chodzi o wynajem lokalu i jego urządzenie, najczęściej trzeba też zatrudniać pracowników.

Jaką formę usług chce oferować firma pożyczkowa?

Do wyboru mamy dwie główne drogi, czyli skupienie się na pożyczkach długoterminowych lub krótkoterminowych. Zazwyczaj firmy wybierają jedną z nich, ale nie jest to konieczne, a wachlarz usług może być szerszy i dostosowany do zróżnicowanego klienta. Niektórzy mogą szukać pożyczek ratalnych na większe kwoty i z dłuższym czasem spłaty, ale są i tacy, którzy potrzebują niewielkich pieniędzy na już.

Założenie parabanku, a przepisy prawa

Jeżeli chcesz założyć firmę pożyczkową, trzeba liczyć się z tym iż konieczne będzie posiadanie kapitału zakładowego, w wysokości co najmniej 200 tys. zł i tylko ze źródeł własnych. Poza tym, tak jak w przypadku innych działalności gospodarczych, konieczne będzie zarejestrowanie firmy w KRS w określonej formie, czy to będzie spółka akcyjna, czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Parabank musi też posiadać swój zarząd lub radę nadzorczą. Konieczne będzie stworzenie mechanizmu do weryfikacji tożsamości klientów, a także stworzenie firmowego konta bankowego.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ