W długiej perspektywie wybór firmy faktoringowej może okazać się kluczowy z punktu widzenia sprawnego zarządzania płynnością finansową w firmie. W podjęciu właściwej decyzji może pomóc ranking firm faktoringowych. Zanim jednak zdecydujesz się na współpracę z wybraną instytucją, powinieneś dokładnie przestudiować, jakie kryteria do oceny przyjąć, by podjąć trafną decyzję.
Wysokość zaliczki faktoringowej to jedno z podstawowych kryteriów, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę
Jednym z podstawowych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę na etapie wyboru firmy faktoringowej, jest wysokość zaliczki, czyli tej części środków z faktury, które Twoja firma otrzyma po dokonaniu cesji (tzn. po przeniesieniu na faktora praw do wierzytelności). Zasada jest w tym przypadku bardzo prosta: im wyższa zaliczka, tym lepiej z punktu widzenia przedsiębiorcy – zaliczka ta poprawia bowiem płynność finansową, dzięki czemu można pokryć bieżące wydatki.
Decydującym czynnikiem może okazać się np. prawo do zaliczki już w momencie podpisywania umowy, zanim jeszcze kontrahent potwierdzi cesję wierzytelności. Jest to niezwykle cenne, jeśli przedsiębiorcy zależy na szybkim dopływie gotówki.
Różne opcje finansowania
Faktoring pozwala nie tylko na finansowanie bieżących faktur, choć oczywiście jest to core tego typu usług. Warto zwrócić uwagę na takie podmioty, które mogą zaoferować bardziej rozbudowaną ofertę w zakresie usług finansowych. Faktoring online to bowiem taka usługa, w ramach której umożliwia się np. dostęp do stałego, odnawialnego limitu faktoringowego. Taka elastyczność jest istotna z punktu widzenia firm, które potrzebują regularnego faktoringu.
Koszty korzystania z usługi faktoringowej
Jak faktoring, to i koszty, które należy rozważyć przed podpisaniem umowy. Najważniejsze pozycje kosztowe to w takiej sytuacji:
- prowizja operacyjna, która jest pobierana z tytułu nabycia i obsługi wierzytelności,
- odsetki od środków,
- prowizja za przyznanie limitu finansowania (wysokość opłaty z tego tytułu jest uzależniona od wysokości takiego limitu).
- opłaty administracyjne.
Analiza ofert firm faktoringowych pozwoli Ci uniknąć rozczarowania w przyszłości.
Elastyczność dla nowych firm i start-upów
Przedsiębiorcom łatwiej jest pozyskać środki z faktoringu w porównaniu z tradycyjnym kredytem bankowym. Taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że każda firma faktoringowa jest gotowa podjąć współpracę z nowymi przedsiębiorstwami. To właśnie dlatego jeszcze przed złożeniem zapytania trzeba sprawdzić, czy dany faktor obsługuje również nowe przedsiębiorstwa (za takie uznaje się najczęściej podmioty, które działają na rynku krócej niż dwanaście miesięcy).
Szybkość decyzji
W biznesie czas to pieniądz… i nie jest to jedynie górnolotne stwierdzenie. Wręcz przeciwnie, w biznesie czas odgrywa ogromną rolę. Jeśli zatem zależy Ci na czasie, musisz sprawdzić to, ile trwa proces decyzyjny w wybranej firmie faktoringowej. W najlepszym wypadku można uzyskać niezbędne finansowanie w ciągu zaledwie dwudziestu czterech godzin. Dla wielu firm, szczególnie tych działających w dynamicznych branżach, możliwość szybkiego uzyskania finansowania jest kluczowa, a szybkość rozpatrywania wniosków, co jest pozornie nieistotne, może okazać się jednym z istotnych kryteriów oceny faktora. Więcej na ten temat można przeczytać np. na https://pragmago.pl/porada/jak-czytac-ranking-firm-faktoringowych-i-jakie-informacje-mozemy-z-niego-wydobyc/.