Dlaczego warto mieć prawnika przy prowadzeniu działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy nie jest wcale takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. To ciągły labirynt, milion formalności, a także niekiedy.. problemy na linii przedsiębiorca – niepłacący klient, czy taki, który nie dopełnia warunków wcześniej spisanej umowy. Co robić w takich sytuacjach? Przymknąć oko czy korzystać z pomocy prawnika?

Każdy przedsiębiorca z głową na karku, powinien skorzystać z obsługi prawnej firmy. Umowa z prawnikiem gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również wygodę. W prowadzeniu własnej działalności, nie raz mamy do czynienia z tworzeniem skomplikowanych umów, w których pojawiają się skomplikowane kruczki prawne, jakie dopisuje druga strona. Aby nie podpisać dokumentów, które nie chronią naszego interesu – warto, aby i nasz prawnik zapoznał się z jej treścią i dodał paragrafy, które będą i zabezpieczać drugą stronę w transakcji.

Problemy z pracownikami? Nie zawsze kadrowa da radę!

Podpisanie umowy na obsługę prawną firmy nie wiąże się tylko z dopilnowaniem formalności związanych z dokumentacją w różnych transakcjach. Choć jest to duże ułatwienie. Firmy, które się rozwijają, tworzą coraz większą sieć dystrybucji, podejmują się coraz większej liczby zleceń, polegają na podwykonawcach, ale sami odpowiadają przed klientem. Dlatego należy się zabezpieczyć również w takich sytuacjach – przy niedopełnieniach obowiązków innych osób w linii produkcyjnej, ale nie zapominajmy też o własnych pracownikach!

Często zatrudnianie nowych osób w firmie, powinno wiązać się z dostosowaniem umowy pod obowiązki, prawa dla jednej i drugiej strony. Korzystanie z gotowych szablonów niestety nie zawsze zabezpiecza pracodawcę, który później nie może „wymagać” od pracownika pewnych rzeczy, które teoretycznie powinien wykonywać – a skoro nie ma tego na piśmie, to pracownik jest kryty.

Obsługa prawna firmy jak widać, nie zaczyna się i nie kończy wyłącznie na formalnościach i ochronie interesu w sądzie. W zasadzie chodzi właśnie o coś zupełnie innego – o to, by ominąć dociekanie, która strona ma racje w takich instancjach. Jest to zbyt drogie, czasochłonne i powoduje stres, paraliżuje pracę. Dlatego każdy przedsiębiorca, który chce się zająć wyłącznie pomnażaniem dochodów, rozwojem swoich pomysłów i firmy, pewne sprawy powinien oddelegować specjalistom, a obsługa prawna, umowy i niekiedy nawet negocjacje handlowe, lepiej pozostawić doświadczonym prawnikom, którzy będą cały czas dostępni dla nas.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ