Prowadzisz firmę i jesteś odpowiedzialny za swoich pracowników? Dowiedz się, dlaczego powinieneś wykupić ubezpieczenie OC

Brak ubezpieczenia OC samochodu oznacza dla przedsiębiorcy przede wszystkim poważne kary i konsekwencje finansowe. Jakie?

Każdy zarejestrowany pojazd musi być objęty ubezpieczeniem – nie ma znaczenia, czy jest to auto wykorzystywane do celów prywatnych czy do celów firmowych.

Za kolizję drogową pracownika odpowiada pracodawca

Zgodnie z prawem pracy, pracodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez pracownika z związku z wykonywaniem przez niego obowiązków pracowniczych. Oznacza to, że wszelkie roszczenia osoby pokrzywdzonej związane ze zdarzeniem drogowym będą kierowane przeciwko pracodawcy.

Wyłączna odpowiedzialność pracodawcy za szkody wyrządzone przez pracownika dotyczy jednak tylko tych zdarzeń, w których zachodzi ścisły związek między wypadkiem a wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Pracodawca będzie więc odpowiadał za szkody, gdy kolizja drogowa zostanie spowodowana przez kierowcę dostarczającego przesyłkę, jadącego na spotkanie z klientem, itp. Jednym słowem: dotyczy to zdarzeń, do których doszło w godzinach pracy i podczas jej wykonywania.

Konsekwencje za brak ubezpieczenia OC

Brak ubezpieczenia OC samochodu oznacza dla przedsiębiorcy przede wszystkim poważne konsekwencje finansowe. Z jednej strony musi spodziewać się kar nakładanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) za przerwanie ciągłości ubezpieczeniowej, a z drugiej – prawdopodobieństwa wystosowania przez UFG regresu za brak polisy OC.

  • Kary finansowe nakładane przez UFG

Brak ubezpieczenia OC samochodu oznacza dotkliwe kary finansowe nakładane przez UFG. Ich wysokość zależy od okresu przerwania ciągłości ubezpieczeniowej. Stawka bazowa to dwukrotność minimalnego miesięcznego wynagrodzenia wynoszącego w 2016 roku 1850 zł. Brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni to kara wynosząca 3700 zł.

  • Regres za brak polisy OC

Jeśli pracownik spowodował szkodę nieubezpieczonym pojazdem, UFG wypłaci odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Jednocześnie urząd zwróci się do pracodawcy z regresem, a więc zażąda zwrotu wypłaconego odszkodowania, ponieważ to pracodawca ponosi wyłączną odpowiedzialność za szkody wyrządzone firmowym pojazdem. To z kolei może oznaczać straty finansowe opiewające nawet na kilkaset tysięcy złotych – w zależności od rozmiaru szkody.

OC samochodu ograniczy straty finansowe pracodawcy

Postępowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami jest głównym powodem, dla którego przedsiębiorca musi wykupić OC samochodu. Ponadto posiadanie polisy pozwala uchronić przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych spowodowanych przez pracownika w godzinach pracy. Wysokość odszkodowania, które trzeba wypłacić osobie / osobom pokrzywdzonym może być tak duża, iż przyczyni się do utraty płynności finansowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ