Rozliczenie PIT pozwala na przekazanie 1 proc. podatku dochodowego podatnika należnego urzędowi skarbowemu, na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Ważne jest to, że i tak ową kwotę trzeba zapłacić fiskusowi, a dzięki wypełnieniu swojego obowiązku podatkowego można przy okazji wspomóc organizację charytatywną.

Kto przekaże 1 proc. podatku?

Podstawowym warunkiem dla przekazania 1 proc. podatku dla OPP jest posiadanie przez podatnika w deklaracji rocznej – w tym roku będzie to Pit 2017, podatku dochodowego do zapłaty na rzecz fiskusa. Poza tym, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwość przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP będą mieli podatnicy:

  • podatku dochodowego od osób fizycznych, rozliczający się według skali podatkowej,
  • opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną liniowo (19 proc. dochodu).

Automatycznie z grona podatników uprawnionych do przekazywania w ramach rozliczenia pit 2017 1 proc. podatku dla OPP wyłączeni będą kartowicze, tj. podatnicy rozliczający się na podstawie karty podatkowej. Wsparcie dla OPP nie przekażą podatnicy, który rozliczają się za pośrednictwem płatnika.

Jak przekazać 1 proc. podatku?

Wybierając program do rozliczania pit, trzeba zwrócić uwagę, czy cel na 1 proc. podatku nie jest z góry określony przez fundatora programu. Czasem tak bywa, ale nie zawsze. Warto szerzej przeczytać o tym na stronie prowadzonej przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych. Instytut wyjaśnia, jak rozliczać swoje pity 2017 przez internet, co dla podatnika jest najkorzystniejszą opcją, ponieważ szybko, we wsparciu internetowego kalkulatora i kreatora rozliczenia PIT, wypełni swoją deklarację za poprzedni rok podatkowy i wyśle ją fiskusowi na adres poczty mailowej.

Mając możliwość przekazania darowizny na OPP, trzeba wypełnić właściwe pole w formularzy PIT i podać numer KRS  wybranej organizacji, posiadającej status OPP. Podatnik ma możliwość sprawdzenia w Krajowym Rejestrze Sądowym numeru rejestracyjnego OPP, dla którego chce przekazać darowiznę oraz w rejestrze Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W rubryce do przekazania 1 proc. podatku dla OPP należy wpisać kwotę, którą chcemy przekazać, nie większą niż 1 proc. podatku należnego fiskusowi. Kwota podlega zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół, zgodnie z art. 45 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ