Poznaj zalety automatyki przemysłowej

Cały przemysł tak naprawdę dąży do trzech rzeczy na raz:

  1. Przyspieszenia czasu produkcji.
  2. Uzyskania stałej jakości wyrobów.
  3. Zmniejszenia ryzyka wypadków.

I o wszystkie te kwestie pomaga zadbać automatyka przemysłowa. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić podstawy związane z tą dziedziną.

Jak automatyka przemysłowa zwiększa wydajność?

Roboty nie potrzebują przerw na śniadanie, wyjście do toalety czy tym bardziej papierosa. Mogą w stałym, przewidywalnym tempie wykonywać powierzone im zadania przez wiele godzin.

To pozwala na zoptymalizowanie ilości produktów, które schodzą z linii. Oczywiście fabryka wyposażona nawet w najbardziej nowoczesne roboty, nie może działać bez ludzi.

W dalszym ciągu są oni potrzebni, aby przeprowadzać i nadzorować prace konserwacyjne.

Automatyka przemysłowa nie mogłaby też istnieć bez sfery IT. Tak naprawdę jednym z jej najważniejszych aspektów jest zaprogramowanie maszyn i zaplanowanie całego procesu w taki sposób, aby pozwalał na wytwarzanie pożądanej liczby produktów.

Wysoka jakość produktów wytwarzanych w zautomatyzowanych procesach

Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się produkty hand made. Ręcznie wyrabiane obrusy, makramy czy nawet buty biją rekordy popularności i osiągają zawrotne ceny.

I to jest fakt. Przedmioty wychodzące spod rąk wybitnych rzemieślników często mają trudną do podrobienia jakość.

Jednocześnie wyszkolenie fachowca zajmuje naprawdę dużo czasu. Ponadto nawet najbardziej utalentowany i skrupulatny człowiek i tak będzie popełniał błędy.

Dlatego właśnie summa summarum zastąpienie ludzi maszynami, przekłada się na wyższą jakość produktów. Robot się nie rozkojarzy. Robot nie będzie miał gorszego dnia. Wreszcie, robot dokręci odpowiednie elementy z siłą niedostępną dla jakiegokolwiek człowieka. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, bo odbija się bezpośrednio na bezpieczeństwie korzystania z poszczególnych przedmiotów.

Oczywiście i w tym wypadku udział człowieka tak naprawdę nie został wyeliminowany, ale jedynie zminimalizowany. Ludzie w dalszym ciągu są odpowiedzialni za sprawdzanie jakości powstałych produktów.

Wysokie bezpieczeństwo procesów zautomatyzowanych

Automatyka przemysłowa na swój sposób zwiększa też bezpieczeństwo pracy całej fabryki. W wielu wypadkach to maszyny są odpowiedzialne za najbardziej niebezpieczne zadania. Mogą też pracować bez przerwy w wysokich temperaturach czy też środowisku zapylonym.

Dzięki nim ludzie nie muszą wykonywać części czynności i co za tym idzie, nie ryzykują swojego zdrowia.

Obniżenie kosztów

To fakt, wdrożenie maszyn często wiąże się z wydaniem dużych kwot za jednym razem. Często nawet bardzo dużych. Jednocześnie musimy pamiętać, że wiele robotów przemysłowych może pracować nawet dwadzieścia cztery godziny.

W tej sytuacji inwestycja będzie zwracała się o wiele szybciej niż wyszkolenie odpowiednio kompetentnego pracownika.

Automatyka przemysłowa posiada niezaprzeczalne zalety i pozwala uzyskać o wiele większą wydajność niż praca wykonywana rękami ludzi. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by maszyny stale monitorować i regularnie serwisować.

Jeśli zastanawiasz się nad automatyką przemysłową sprawdź sklep EBMiA.pl który oferuje m.in czujniki przemysłowe takie jak: czujniki hallotronowe, czujniki temperatury, czujniki wychylenia, zbliżeniowe i wiele więcej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ