Własna firma czy etat?

Wiele osób zastanawia się dzisiaj, co lepiej wybrać- pracę na etat czy założenie własnej firmy? Przy której możliwości mamy większe zarobki i w której mamy większe szanse rozwoju? W internecie znajdziemy przeróżne artykuły na ten temat, jednak warto zapoznać się z treścią poniższego.

Na wstępie należy zaznaczyć, że zarówno praca na etacie, jak i we własnej firmie ma swoje wady i zalety. I co najważniejsze- to, co dla jednej osoby będzie wydawało się zaletą, dla drugiej może okazać się ogromną trudnością. W związku z tym nie da się jednoznacznie ustalić, który typ pracy jest lepszy. Odpowiedź będzie bowiem zależała od charakteru danej osoby, wykonywanego przez nią zawodu i wielu innych czynników.

Zacznijmy zatem od omówienia pracy na etat. Tu niewątpliwą zaletą jest stałość. Generalnie umowę o pracę wcale nie jest łatwo zerwać, zatem nawet jeśli jest to umowa tymczasowa, to możemy czuć się bezpieczni przed dany okres czasu, że tej pracy nie stracimy. Ponadto nasza pensja jest stała- nie zależy od tego, ilu klientów miała firma w danym miesiącu. Ponadto możemy iść na urlop wypoczynkowy, zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński czy wychowawczy. Co więcej- przy tych samych zarobkach generalnie emerytura jest wyższa niż w pracy we własnej firmie.

Wszystko wygląda pięknie, jednak taka praca na etacie ma też swoje wady. Jakie? Przede wszystkim ściśle ustalone godziny pracy- nie możemy ich zmienić. Ponadto posiadamy nad sobą szefa i mamy ścisły zakres obowiązków. Zatem jeśli trafi nam się niezbyt miły szef to niestety nasza praca może nie być zbyt rozwijająca i twórcza.

Jak to wygląda w pracy we własnej firmie? Tu oczywiście podstawową zaletą jest brak szefa. Zatem mamy większe możliwości rozwoju. Ponadto sami ustalamy godziny pracy i decydujemy na co i jak rozłożyć wydatki. Mamy także możliwość wliczenia wielu wydatków jak np. kosztów paliwa w koszty związane z prowadzeniem działalności.

Z drugiej jednak strony to my wtedy jesteśmy za wszystko odpowiedzialni. Jeśli więc nie mamy w sobie pewnej dyscypliny, to nasza firma może okazać się niewypałem. Ponadto musimy mieć dobry pomysł i pewien kapitał początkowy na jego realizację. Co więcej musimy sami opłacać ZUS i podatek, co wcale nie jest czasem takie proste, bowiem w każdej firmie zdarzają się miesiące lepsze i gorsze.

Na koniec musimy pomyśleć, w czym my się lepiej czujemy, jaki jest nasz charakter i dopiero wtedy możemy decydować, który typ pracy będzie dla nas lepszy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ