Dotacja z urzędu pracy na otworzenie firmy

Dzisiaj coraz więcej osób zakłada swoją firmę. Dlaczego? Przede wszystkim jesteśmy wtedy sami swoimi szefami- sami dobieramy godziny pracy. Ponadto mamy możliwość zrealizowania własnych planów i pomysłów. Oczywiście samodzielne prowadzenie firmy ma swoje wady- te najpoważniejsze wiążą się z koniecznością samodzielnego płacenia podatków, składek ZUS oraz posiadania własnego kapitału.Tu jednak należy wspomnieć, że istnieje możliwość pomocy. Jaka?

Dzisiaj możemy starać się o uzyskanie dotacji z Urzędu Pracy na otworzenie firmy. Jednak, jak podają poszczególne artykuły regulaminu, nie każdy może ubiegać się o taki rodzaj pomocy finansowej. Dla kogo zatem przeznaczona jest ta dotacja?

Przede wszystkim, aby móc złożyć wniosek należy być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Co więcej- muszą minąć trzy miesiące od momentu rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy, chociaż niektóre urzędy skracają ten okres do jednego miesiąca. Ponadto osoba bezrobotna może być studentem, jednak tylko i wyłącznie studiów zaocznych, nie zaś dziennych.

To jednak nie koniec przepisów. Warunkiem koniecznym jest także nieposiadanie żadnej działalności gospodarczej przez okres 2 miesięcy przed złożeniem wniosku. To jeszcze nie wszystko- przez dwa lata przed ubieganiem się o dotację nie można mieć na koncie żadnych przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz w ciągu roku przed nie można odmówić żadnym propozycjom stażu, zatrudnienia czy przygotowania zawodowego.

Jak zatem widać, trzeba spełnić wiele wymogów, aby uzyskać dotację. Warto jeszcze krótko wspomnieć, że choć sam wniosek jest bardzo rozbudowany i raczej nie trzeba dołączać biznesplanu, to jednak warto to zrobić. Pokażemy tym samym, że rzeczywiście nam zależy, że mamy pomysł i plan, a finanse to jedyne, czego nam brakuje.

Co jeszcze wpływa na korzystne dla nas rozpatrzenie wniosku? Na pewno posiadanie wkładu własnego. Nie musi to być duża suma, zresztą nawet nie muszą to być pieniądze. Mogą to być: laptop, meble, drukarka. Ważne, żebyśmy pokazali, że coś dajemy także od siebie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ