Wybór lokalnego producenta elektroniki

Podzespoły elektroniczne najczęściej masowo sprowadza się od zagranicznych dostawców. Powód? Cena. Jest jednak mnóstwo wad takiego rozwiązania, dlatego producenci urządzeń elektronicznych coraz częściej decydują się na wybór lokalnych dostawców. I to podejście można uzasadnić na wiele sposobów.

Cena nie stanowi wszystkich kosztów

Przy porównaniu cen jednostkowych może się okazać, że faktycznie sprowadzenie na przykład płytek drukowanych z Azji jest tanie. Problem zaczyna się przy szacowaniu kosztów dodatkowych związanych na przykład z zamawianiem partii próbnych, krótkich serii czy choćby z realizacją reklamacji. Elektronika od lokalnego dostawcy przy minimalnie wyższej cenie jednostkowej jest pod tym względem rozwiązaniem bardziej ekonomicznym – ewentualne reklamacje są śmiesznie tanie w realizacji, a przygotowanie serii prototypowych nie wymaga dodatkowych nakładów poza faktycznym kosztem produkcji.

Lepsza kontrola nad jakością

W przypadku podzespołów elektronicznych kluczową kwestią wpływającą na wybór konkretnego rozwiązania jest zawsze jakość. Tej natomiast nie ma jak kontrolować, jeśli produkcja odbywa się tysiące kilometrów dalej. Decydując się na skorzystanie z usług lokalnego producenta – np. Printor https://printor.pl/, można sobie zagwarantować łatwiejszy monitoring jakości. Pomijając fakt, że łatwo i tanio można wykonać serię pilotażową, to jeszcze zdecydowanie łatwiej jest na bieżąco uzgadniać z wykonawcą parametry techniczne, choćby sposób montażu SMD na płytkach czy ustalić metodę i stopień szczegółowości kontroli jakości w firmie producenta. Lokalni producenci często – jako mniejsze firmy – są też wyraźnie bardziej elastyczni i pozwalają na realizację nietypowych i bardziej ambitnych planów.

Wsparcie lokalnego rynku zawsze w cenie

Biznes to biznes i nie ma sensu uderzać tutaj w wysokie nuty, ale korzystanie z usług lokalnego dostawcy ma jedną istotną zaletę: kiedy dostawca i odbiorca działają w tym samym otoczeniu gospodarczym, to koszty współpracy są przewidywalne. Taki model kooperacji pozwala z wyprzedzeniem planować zamówienia, czasem umożliwia uniknięcie dodatkowych opłat (choćby cła opłacanego przy imporcie podzespołów z zagranicy) i ogólnie ułatwia komunikację, która w tak specyficznej dziedzinie jest niezwykle istotna. Wybór lokalnego producenta elektroniki jest dobrym pomysłem niekoniecznie ze względu na koszty, ale właśnie na to, że to po prostu rozwiązanie zdecydowanie łatwiejsze. A mniej problemów, to mniej nerwów, mniej wydatków i świadomość, że cały proces ma się pod kontrolą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ