Kiedy posiadasz kilka kredytów i chcesz połączyć je w jedną całość zapewne zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni kredyt konsolidacyjny. Co prawda celem konsolidacji w każdym przypadku jest zmniejszenie miesięcznych zobowiązań, lecz w różnych bankach może odbywać się to nieco inaczej. Warto najpierw poznać oferty kilku jednostek i wybrać wśród nich taką, która zaproponuje najlepsze warunki. Możesz również skorzystać z dostępnych w sieci rankingów, które pomogą ci w wyborze odpowiedniego banku. Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt?
Niższa rata
Aby kredyt konsolidacyjny był opłacalny musi przede wszystkim doprowadzić do zmniejszenia twoich miesięcznych rat. Zazwyczaj tego właśnie oczekują klienci. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy klientowi zależy nie na zmniejszeniu raty, a na znacznym skróceniu okresu finansowania – wtedy łączy się dotychczasowe zobowiązania i nowo utworzony kredyt konsolidacyjny zostaje tak dostosowany, by klient mógł spłacić go szybciej. Zazwyczaj jednak większość klientów konsoliduje kredyty, aby zmniejszyć ratę.
Całkowita kwota kredytu
Koniecznie zapoznaj się z wszelkimi opłatami, jakie poniesiesz zaciągając kredyt konsolidacyjny. Musisz mieć na uwadze, że niższa rata zobowiązania wiąże się z wydłużeniem okresu finansowania. Z kolei im dłuższy okres finansowania tym wyższa całkowita kwota do spłaty. Czasem dochodzą także opłaty dodatkowe. Może okazać się, że konsolidacja kredytów będzie wymagała zapłacenia przez Ciebie prowizji. Jeśli tak jest, zapoznaj się dokładnie z ofertą by poznać wysokość takich opłat. Jest to bardzo istotne, bo nieświadomość klienta może sprawić, że kredyt konsolidacyjny zamiast pomóc zwyczajnie okaże się nieopłacalny w jego sytuacji.
Konsekwencje opóźnienia w spłacie
Wybierając kredyt konsolidacyjny warto już na początku dowiedzieć się, czy w przypadku opóźnień w spłacie raty poniesiesz jakiekolwiek konsekwencje. Oczywiście decydując się na kredyt jesteśmy świadomi jego powagi i bierzemy na siebie obowiązek terminowego regulowania zobowiązania. Jednak każdemu może podwinąć się noga – warto wiedzieć, jak bank podchodzi do takich spraw, by potem nie okazało się, że chwilowe trudności w spłacie doprowadziły do podwyższenia oprocentowania, lub co gorsza do wypowiedzenia kredytu.