polisolokaty

Wśród wielu instrumentów inwestycyjnych polisolokaty są jednym z najbardziej kontrowersyjnych. Oferowane były one zarówno przez towarzystwa ubezpieczeniowe, jak banki, i łączyły w sobie cechy polisy ubezpieczeniowej i inwestycji. A co warto o nich wiedzieć?

Co to są polisolokaty?

Polisolokaty to instrumenty, które sprzedawane są klientom jako sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, przy jednoczesnym zakupieniu ubezpieczenia na życie.  Przy wybraniu polisolokaty wpłacamy co miesiąc, co kwartał lub co pół roku konkretną sumę pieniędzy, która później jest nam częściowo zawracana wraz z odsetkami. W przypadku polis lokacyjnych, klient wie, ile dokładnie na takiej polisie zarobi. Istnieją również nieco bardziej ryzykowne polisolokaty, które oprócz części kapitałowej, zawierają element inwestycji, na przykład w akcje. Takie polisolokaty nazywają się polisami z Ubezpieczonym Funduszem Kapitałowym. Nie dają one gwarancji zysków, a czasem można wręcz stracić na nich cały kapitał. Nieco dokładniej polisolokaty tłumaczy fretuslegis.pl/usluga/polisolokaty, kancelaria zajmująca się problemami związanymi z prawem finansowym. Są to dość ryzykowne instrumenty finansowe, które wielu osobom przysporzyły problemów, stąd warto jest wiedzieć o nich nieco więcej.

Czy inwestowanie w polisolokaty jest opłacalne?

Polisolokaty obrosły wieloma mitami i obecnie nie mają zbyt dobrej opinii. Same polisolokaty są skonstruowane w ciekawy sposób, który pozwala zarówno zaoszczędzić, jak i zyskać dodatkowy produkt w postaci ubezpieczenia, jednak wiele banków i towarzystw ubezpieczeniowych proponowało klientom umowy przekraczające granice dobrego smaku. Największą bolączką klientów polisolokat były opłaty za przedterminowe zrezygnowanie z produktu. O ile same opłaty nie stanowią kontrowersji, o tyle ich wysokość już tak. Bardzo często klient, który postanowił zrezygnować z polisolokaty tracił nawet 90 procent swojego kapitału. Dyskusyjne były także różnego rodzaju opłaty i prowizje, a także możliwość rozwiązania umowy w razie opóźnień w ratach – było to równoznaczne ze stratą kapitału. Również ubezpieczenie na życie, a raczej jego wysokość bywała wręcz fikcyjna (wypłata w razie wypadku mogła wynieść na przykład 1 złoty).

Jak zrezygnować z polisolokaty?

Ponieważ podpisanie dokumentów na polisolokatę jest wiążące, wiele osób może zastanawiać się, czy jest możliwość wcześniejszego zrezygnowania z opłacenia składek bez ponoszenia tak dużych konsekwencji. Polisolokaty często oferowane są przez towarzystwa ubezpieczeniowe, co zwalnia ich z konieczności przestrzegania prawa bankowego. W przypadku, gdy podpisałeś umowę, która wydaje Ci się niekorzystna, najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawniczej. Specjaliści przyjrzą się dokładnie podpisanym umowom i podpowiedzą, co można w tej sytuacji zrobić. Często jest to jedyny sposób, aby zrezygnować z polisolokaty bez straty swojego kapitału lub znacznej jego części.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ