jak oszczędzać

Większość ludzi operuje ograniczonymi środkami finansowymi. Muszą oni zarządzać nimi mądrze, aby móc spełnić nie tylko podstawowe potrzeby swoje i rodziny, ale pozwolić sobie na odrobinę przyjemności czy odłożyć zaplanowaną kwotę. Poniżej znajduje się garść sprawdzonych porad, które pozwolą na mądre zaplanowanie domowego budżetu.

Po co planować domowy budżet?

Budżet domowy to skumulowane dochody oraz wydatki gospodarstwa w danym czasie.

Dzięki jego planowaniu możliwe jest dokładne sprawdzenie jakimi środkami dysponuje się w danym czasie np. miesiąca, a także nie tylko generowanie drobnych oszczędności, ale i zbudowanie solidnej poduszki finansowej, z której będzie można skorzystać w trudniejszym pod względem ekonomicznym czasie w życiu. Za sprawą skrupulatnego planowania domowego budżetu można oszczędzić na realizację planów, marzeń czy zaciągniecie zobowiązania – jak oszczędzać, aby starczyło na kredyt, piszą na banki365.pl. Znaleźć można tam porady pozwalające na szybsze odłożenie określonej sumy pieniędzy np. na pokrycie kosztów zaciągnięcia zobowiązania.

Jak planować domowy budżet?

Planowanie budżetu nie jest trudne, warto jednak pamiętać o podstawowych 4 etapach tego procesu.

Krok 1. Przychody

Pierwszym krokiem pozwalającym na rzetelne zaplanowanie domowego budżetu powinno być spisanie (w notesie, arkusz kalkulacyjnym czy specjalnej aplikacji) wszystkich dochodów gospodarstwa domowego. Stanowią one bazę dalszych projektów i planów. Zazwyczaj podawane są w skali miesiąca.

Krok 2. Regularne wydatki

Kolejnym etapem jest spisanie cyklicznych wydatków ponoszonych na poczet utrzymania się, czyli m.in.: czynsz za mieszkanie, abonamenty, opłaty za media, koszty tankowania, zakupy, środki przeznaczane na rozrywkę w danym czasie. Zazwyczaj najwygodniej jest szacować je miesięcznie, podobnie jak dochody.

Krok 3. Nieregularne wydatki

Planując budżet domowy, konieczne jest uwzględnienie z nim wydatków, które nie są ponoszone regularnie. Zaliczamy do nich np.: zakup ubrań, wycieczki, remonty, kursy i szkolenia, ubezpieczenia czy prezenty. Ponadto warto wziąć pod uwagę pewien zapas pieniędzy, pozwalający na pokrycie ewentualnych nieprzewidzianych wydatków. Eksperci zalecają, aby planować je na przestrzeni roku ewentualnie półrocza. Pozwala to na oszacowanie, ile gotówki należy oszczędzić w danym miesiącu, aby móc pokryć niecyklicznie wydatki i również uwzględnić ją w miesięcznym planie finansowym.

Krok 4. Plan oszczędzania

Po obliczeniu regularnych wydatków, jak i środków niezbędnych na pokrycie tych sporadycznych można sprawdzić jaka suma pieniędzy stanowi nieprzekraczalną sumę wydatków w danym miesiącu. Odejmując ją od przychodów, uzyskuje się kwotę, którą można zaoszczędzić każdego miesiąca, a także w dłużej perspektywie – w czasie półrocza czy roku. Warto regularnie odkładać ją na odrębne konto.

Co warto wziąć pod uwagę podczas planowania domowego budżetu?

Samo zaplanowanie przychodów i wydatków może nie być wysterczające, by oszczędzić na określony cel lub założoną kwotę pieniędzy. Ważnym aspektem jest także to, aby optymalizować wydatki domowe – wyszukiwać okazje do niwelowania wydatków zarówno na regularnych, jak i nieregularnych potrzebach. Warto także zastanowić się jaki typ wydatków pochłania najwięcej pieniędzy i czy można w jakkolwiek sposób zracjonalizować zarządzanie gotówką w tym aspekcie. Ponadto należy wiedzieć, w jaki sposób wydatkowane zostaną nadwyżki finansowe – na spłatę długów oraz zaległości czy będą odkładane na osobnym koncie, a może zostaną zainwestowane, by pomnożyć majątek.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ