M.2 NVMe kontra M.2 SATA – porównanie parametrów i możliwości

0
1787

Pewien czas temu na rynku dysków SSD pojawiły się propozycje wykorzystujące nowoczesną technologię NVMe. To sprzęty, które oferują znacznie lepsze parametry niż starsze typy nośników. Dlaczego warto postawić na najnowsze rozwiązania?

Jaki dysk wybrać?

Wśród najczęściej obecnie wybieranych rodzajów dysków znajdują się sprzęty z połączeniem M.2 SATA oraz M.2 NVMe. To typy nośników SSD, które aktualnie cieszą się największą popularnością – druga opcja ma jednak znacznie większą przewagę ze względu na większą prędkość przetwarzania danych.

Technologia NVMe została opracowana właśnie pod kątem dysków półprzewodnikowych SSD, które są stosowane w praktycznie każdym nowym komputerze i laptopie. Ten protokół komunikacyjny współpracuje z magistralą PCI Express. Starsze interfejsy, takie jak SATA czy SAS, oferują zauważalnie niższą wydajność, a do tego wymagają skorzystania z dodatkowych przewodów, co nie zawsze jest możliwe. Protokół NVM Express został zoptymalizowany pod każdym względem, dzięki czemu w stu procentach odpowiada na potrzeby systemów korporacyjnych, centrów danych czy prywatnych użytkowników. Magistrala PCIe oznacza możliwość podłączenia dysku bezpośrednio do płyty głównej bez korzystania z kabli, co zwiększa także wydajność komunikacji z procesorem.

Fenomen technologii NVMe

Wysoka prędkość przesyłu informacji w dyskach z technologią NVMe to w głównej mierze zasługa zastosowania magistrali PCIe w celu wymiany danych. To rozwiązanie, które zapewnia błyskawiczny przesył informacji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu. Z tego względu łączność PCIe jest od dawna wykorzystywana w przypadku pamięci RAM, która wymaga bardzo szybkiego odczytu i zapisu danych. Minimalizacja opóźnień znacząco wpływa na komfort i efektywność pracy. Samo połączenie może odbywać się na kilka sposobów – za pomocą odpowiedniego rodzaju karty rozszerzeń, poprzez złącze U.2 wykorzystywane z 2,5-calowymi dyskami, a także przez najpowszechniejsze rozwiązanie w postaci kompaktowego złącza M.2.

Jaki dysk wybrać? Wiele w tej kwestii zależy od oczekiwań, wymagań sprzętowych, a także dostępnego budżetu. Zestawienie dwóch bardzo popularnych rozwiązań może jednak znacznie ułatwić podjęcie decyzji. Jakie są zatem różnice pomiędzy M.2 NVMe a M.2 SATA? Kluczową kwestią jest oczywiście wydajność – tutaj dysk SSD NVMe nie ma sobie równych. Przepustowość może wynosić nawet 3500 MB/s oraz 400 tysięcy operacji IOPS, podczas gdy w przypadku SATA odpowiadające wartości wynoszą jedynie 550 MB/s i 50 tysięcy. Takie różnice w liczbach mówią same za siebie. Jeśli nośnik ma być wykorzystywany do wymagających i zaawansowanych działań, naprawdę warto postawić na produkty z NVMe. Dysk z tak nowoczesnym protokołem komunikacyjnym w stu procentach odpowie na potrzeby związane z maksymalną wydajnością.

Dysk SSD NVMe od sprawdzonego producenta

Aby mieć pewność, że produkt będzie w stanie zaoferować pełną wydajność i odpowiednie parametry, warto wybierać propozycje od znanych firm. Należy przy tym podkreślić, że przy opracowywaniu standardu NVMe ważną rolę odegrał m.in. koreański Samsung, dzięki czemu rozwiązania tej marki od początku cechują się świetną jakością. Wśród polecanych modeli znajdują się między innymi produkty takie jak 970 EVO czy 980 PRO.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ