Karta pamięci 128 GB

Niejedna osoba planująca zakup profesjonalnego sprzętu fotograficznego zadaje sobie pytanie, jaka karta do lustrzanki będzie najlepiej spełniała swoją funkcję. Wiele zależy od rodzaju urządzenia i indywidualnych potrzeb – przyjrzyjmy się, jakie możliwości dają poszczególne technologie.

Jaka karta pamięci do aparatu? Rodzaje nośników

Na rynku możemy znaleźć nośniki wykonane w wielu różnych standardach. Na pierwszy rzut oka podział może wydawać się skomplikowany – mamy do dyspozycji karty, xD, CF, SD, SDHC, SDXC… Warto jednak podkreślić, że przez ostatnie lata zdecydowanie najczęstszą opcją są modele zgodne ze specyfikacją SD oraz jej wariantami – to propozycje, które sprawdzą się w największej liczbie zastosowań. Wiele aparatów oraz telefonów komórkowych obsługuje karty microSD, które znajdziemy w ofertach licznych producentów elektroniki.

Wśród obecnie dostępnych kart najdłuższą historię ma standard CompactFlash (CF), który pojawił się jeszcze w 1994 roku, jednak modele tego typu nośnika są oferowane przez coraz mniejszą liczbę firm. Jego wymiary są stosunkowo duże i wynoszą 42,8 na 36 na 5 mm – powierzchnia karty jest zatem kilkakrotnie większa niż w przypadku microSD. Gdy chodzi o karty Secure Digital, czyli właśnie SD, oprócz podstawowego typu wyróżniamy także SDHC oraz SDXC. Są to nowsze wersje specyfikacji, które odznaczają się znacznie wyższą prędkością.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę pamięci?

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jest oczywiście pojemność. Jedno zdjęcie wysokiej jakości, podobnie jak jedna sekunda filmu HD, może zajmować nawet kilkadziesiąt megabajtów. Rozmiary są bardzo różne – ilość dostępnego miejsca może wynosić nawet do 2 TB, jednak najczęściej spotkamy się z modelami oferującymi od 32 do 512 GB. Karta pamięci 128 GB jest optymalnym wyborem dla większości osób – to idealne połączenie przystępnej ceny z całkiem sporymi możliwościami. Tego typu karta doskonale sprawdzi się na przykład na rodzinnych wyjazdach, ale również wśród zawodowych fotografów, kiedy możliwość zgrania zdjęć podczas sesji jest znacznie utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Kolejną ważną kwestią jest wytrzymałość. W przypadku lustrzanek nie tylko obiektyw musi być wyprodukowany z odpowiednio trwałych materiałów – również karta pamięci musi być odporna na potencjalne wstrząsy oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Warto sprawdzić, czy karta jest wodoszczelna i poradzi sobie z czynnikami takimi jak wysoka lub niska temperatura, upadkami, intensywną eksploatacją czy nawet promieniowaniem rentgenowskim. Jaka karta pamięci do aparatu łączy te wszystkie cechy? Znakomitym przykładem może być karta typu Samsung EVO Plus typu SDXC – w tym przypadku wysoka prędkość zapisu idzie w parze z solidnym wykonaniem.

Szybka karta pamięci

Bardzo ważnym elementem specyfikacji jest również prędkość zapisu oraz odczytu danych. Niska wartość tych parametrów to nie tylko mniejszy komfort korzystania ze sprzętu – gdy chcemy nagrywać filmy w 4K, musimy postawić na kartę kategorii U3. W przeciwnym wypadku urządzenie prawdopodobnie przedstawi nam komunikat mówiący o tym, że przepustowość nośnika jest zbyt mała. Klasa prędkości UHS-III, czyli właśnie U3, zakłada, że minimalna prędkość zapisu wynosi 90 MB/s.

Karta pamięci 128 GB Samsung PRO Plus to nośnik, który oferuje właśnie takie parametry, co sprawia, że jest to chętnie wybierana opcja do profesjonalnych zastosowań. W tym przypadku odczyt sekwencyjny jest dokonywany w tempie 100 MB/s, a zapis – 90 MB/s.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ