PIT-28 – najważniejsze zasady

Jedną z pierwszych deklaracji podatkowych, składanych na początku każdego roku, jest PIT-28. Dotyczy on przede wszystkim osób podlegających rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Już dziś przypomnienie najważniejszych zasad i aktualnych regulacji dotyczących PIT-28.

PIT-28 – terminy

Jednym z ważnych pytań, pojawiających się wśród podatników jest „do kiedy rozliczyć PIT-28?”. Jest to deklaracja określająca własne terminy nieco inaczej, niż standardowe deklaracje do kwietnia, 20 czy 25 każdego miesiąca. PIT- 28 rozliczany jest w pierwszym miesiącu nowego roku (w styczniu), za rok poprzedni. Należy złożyć go do końca miesiąca, a dokładniej do 31 stycznia. W 2019 roku 31 stycznia wypada w czwartek, więc nie będzie to dzień wolny, ani niedziela – termin nie ulegnie więc przedłużeniu.

PIT-28 kto mu podlega?

PIT-28 jest z założenia drukiem księgowym przeznaczonym dla podatników rozliczających się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Aby mieć możliwość rozliczania się za pomocą PIT-28, z zasady podatnik powinien wcześniej złożyć odpowiednią informacje do organów podatkowych (w uproszczeniu takie rozliczenie nie działa „z automatu”, tylko jest poniekąd wnioskowe). Dlatego większość osób wie, kiedy będzie podlegać deklaracji PIT-28. Do najpopularniejszych sytuacji, kiedy PIT-28 będzie obowiązywać, należy np. wynajem mieszkań, podnajem i dzierżawa. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej podatnik złożył odpowiednie zawiadomienie do urzędu. Ponadto obowiązywać będzie osoby, które rozliczały się w ten sposób w zeszłym roku i nie zmieniły formy rozliczenia.

Sposoby rozliczenia

PIT-28 podobnie jak szereg innych deklaracji podatkowych, można złożyć zarówno w sposób tradycyjny – papierowy, jak i w formie elektronicznej. Wybierając standardowy sposób tradycyjny, podatnik ma obowiązek przygotowania papierowej wersji dokumentu i złożenia jej do 31 stycznia w urzędzie lub wysłania listem poleconym Pocztą Polską. W przypadku nadawania listu, ważny jest stempel z datą nadania przesyłki, nie zaś termin kiedy dotrze ona do organów podatkowych. W wersji elektronicznej podatnicy mogą skorzystać zarówno z aplikacji oficjalnych Ministerstwa, jak i z komercyjnego oprogramowania, dostarczanego przez różne programy księgowo – finansowe. W tym wypadku warto jednak sprawdzić renomę oraz wiarygodność usługodawcy. W każdym razie należy jednak pracować na aktualnych formularzach, co jest bardzo ważne by nie popełnić błędów. W deklaracji możliwe jest przekazanie 1 % na wybraną organizację pożytku publicznego.

Podsumowanie i rekomendacje

Zastanawiając się do kiedy rozliczyć PIT-28, należy zapamiętać datę 31 stycznia. Jest to deklaracja roczna, jednak ustawodawca przewidział dla niej dużo wcześniejszy czas rozliczenia. Warto również pamiętać, że jest do termin nie tylko do którego należy złożyć deklarację, ale również w przypadku jeżeli wyliczony zostanie odpowiedni podatek do zapłaty, należy uiścić w tym terminie zobowiązanie podatkowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by pracę z deklaracją rozpocząć wcześniej, zapewniając sobie tym samym odpowiedni czas na wygodną i bezstresową pracę.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ