Na kredyt czy za gotówkę? Ile procent transakcji na rynku nieruchomości stanowią mieszkania kupione za gotówkę, a ile na kredyt i z czego wynika aktualna sytuacja – o tym wszystkim przeczytacie w poniższym artykule.

Być może dla większości będzie to sporym zaskoczeniem, ale zdecydowana większość nieruchomości kupowana jest…za gotówkę! Dokładnie tak! Tego typu inwestycje stanowią aż 65 % wszystkich transakcji zakupowych na rynku nieruchomości. Oznacza to tyle, że mieszkania kupione na kredyt to jedynie 35% wszystkich transakcji.

Pierwsze pytanie jakie nasuwa się po przytoczeniu tych danych to skąd Polacy mają pieniądze na sfinansowanie tak drogich inwestycji. Zakup mieszkania, choćby niedużej kawalerki to przecież wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, a im większe miasto tym wyższe koszty zakupu mieszkania.

Zakup mieszkania to najczęściej po prostu inwestycja, która ma się zwrócić. Załóżmy, że Kowalski od kilkunastu lub kilkudziesięciu lat systematycznie odkłada przysłowiowe złotówki do przysłowiowej skarbonki. Po jakimś czasie uzbiera się tyle, że można za to kupić fajne mieszkanie, które…może na siebie zarabiać. Bo nadal najpopularniejszym celem jaki przyświeca nabywcom mieszkań jest ich przeznaczenie pod wynajem.

Najliczniejszą grupą są oczywiście studenci, którzy chętnie wynajmują mieszkania zarówno na czas studiów jak i tuż po ich zakończeniu zanim pójdą na swoje. Ale równie liczną grupą są osoby z bardziej ustabilizowaną sytuacją rodzinną, posiadające dzieci i pracę, którym niskie zarobki zwyczajnie nie pozwalają na zakup własnego mieszkania i wynajem jest dla nich jedynym rozwiązaniem. Tak więc chętnych na wynajęcie mieszkania nie brakuje.

Są też osoby, które po prostu zarabiają na tyle dobrze, że mogą sobie pozwolić na odłożenie większych sum pieniędzy i kupna mieszkania za gotówkę.

Na sytuację taką wpływ ma również coraz ostrzejsza polityka udzielania kredytów. Banki stawiają klientom coraz większe wymagania, domagają się coraz większych zabezpieczeń w postaci wysokiego wkładu własnego czy wysokich zarobków, gwarantujących systematyczną i bezproblemową spłatę kredytu. W związku z tym, niewiele osób może sobie pozwolić na wzięcie wysokiego kredytu na zakup mieszkania rzeszów, więc nie pozostaje im nic innego jak wynajmowanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ