otwarty salon

Dla wielu z nas salon to najważniejsze pomieszczenie w domu – to w nim spotykamy się z najbliższymi, odpoczywamy i nabieramy sił po ciężkim dniu pracy. Coraz częściej decydujemy się na salon otwarty, nowoczesny i funkcjonalny zarazem. By taki był, musimy uwzględnić jego aranżację już na etapie planowania bądź poszukiwania projektu domu. O czym powinniśmy wówczas pamiętać? Oto kilka sprawdzonych wskazówek!

Wentylacja

Gdy salon połączony jest z kuchnią, bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja pomieszczenia. Ma to znaczenie w szczególności wówczas, gdy w pokoju dziennym znajduje się kominek. Może się bowiem okazać, kratka wentylacyjna w kuchni jest niewystarczająca. Warto zatem już na etapie projektowania domu zaplanować przewody wywiewne wentylacji w salonie i dostosować jej rodzaj do potrzeb i możliwości budynku.

Doświetlenie

W salonie spędzamy wiele czasu, dlatego ważne jest, aby pomieszczenie to było odpowiednio doświetlone. Salon zwykle umieszcza się w zachodniej bądź w południowej części domu. Warto pamiętać również o zaplanowaniu odpowiedniej wielkości okien, które wpuszczać będą do salonu naturalne światło. Nie zapominajmy o widoku za oknami, który powinien być naturalny i przyjemny dla oka.

Doświetlenie

Podział na strefy

Kolejną istotną kwestią jest podział salonu na strefy – strefę ruchu oraz spoczynku. Ta pierwsza to nic innego, jak niewidoczny korytarz łączący wejścia do pomieszczenia oraz wszystkie drogi, po których najczęściej się poruszamy. Należy unikać zbyt wielu ciągów komunikacyjnych przechodzących przez salon. Koniecznie natomiast musi się w nim znaleźć sporych rozmiarów przestrzeń wypoczynku oraz relaksu. Więcej o tym, w jaki sposób zaaranżować salon, można przeczytać w artykułach dostępnych na stronie Domowe Klimaty.

Podział na strefy

Planując aranżację salonu, warto wybrać projekt z wizualizacją. Co otrzymamy, korzystając z gotowych projektów domów z wizualizacją wnętrz? Przede wszystkim będziemy mieli możliwość sprawdzić, jak wyglądać będą nasze wnętrza po urządzeniu i zagospodarowaniu. Tym samym zyskamy spokój ducha i pewność, że w nasz przyszły dom spełni nasze oczekiwania, a my będziemy czuć się w nim dobrze.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ