Uprawnienia ważne dla bezpieczeństwa

Niekiedy w ogłoszeniach o pracę jest wzmianka o konieczności posiadania uprawnień SEP. Czym są te uprawnienia, kto może je zdobyć.

Dlaczego uprawnienia SEP są niezbędne?

Praca, w której pracownik styka się z prądem elektrycznym zawsze jest niebezpieczna. Choć zwykle napięcie jest wyłączone, to jednak zdarzają się sytuacje, gdy konieczne są jakieś prace przy włączonym napięciu. To wymaga specjalnych umiejętności i wiedzy, szczególnie tej z zakresu bezpieczeństwa pracy. Dlatego każdy pracownik, który będzie prowadził jakiekolwiek prace z prądem elektrycznym, musi mieć odpowiednie przeszkolenie, czyli tzw. uprawnienia sepowskie.

Gdzie zdobyć uprawnienia SEP?

Żeby zdobyć uprawnienia sep, nie trzeba mieć ukończonej szkoły kierunkowej. Należy natomiast zdać państwowy egzamin na SEP uprawnienia. Przed egzaminem najlepiej odbyć specjalny kurs, który nie tylko doskonale przygotuje do egzaminu, ale przede wszystkim da specjalistyczną wiedzę.Kursy są prowadzone z reguły przez doświadczonych praktyków, którzy wiedzę teoretyczną popierają praktycznym doświadczeniem. Dzięki temu pytania na egzaminie wydają się proste i łatwe. Pamiętać trzeba, że SEP uprawnienia nie są dożywotnie. Po pięciu latach od egzaminu należy go zdać powtórnie.

Jaka wiedza na kursie?

Kurs na sepowskie uprawnienia składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. Na kurs mogą uczęszczać osoby, które mają ukończone 18 lat i wykształcenie minimum podstawowe. Część teoretyczna kursu jest poświęcona obsłudze instalacji, urządzeń i sieci elektroenergetycznych oraz bezpieczeństwu pracy przy nich. Kursanci otrzymują też wiedzę z zakresu wybranych przepisów prawa.Podczas zajęć praktycznych kursanci poznają m.in. różnego rodzaju urządzenia, układy sieciowe, sposoby sterowania. Dowiadują się, jak je konserwować, naprawiać, obsługiwać i montować.

Co dają SEP uprawnienia?

Po zdaniu egzaminu kursant otrzymuje Państwowe Świadectwo Kwalifikacyjne. Dzięki niemu można podejmować pracę w branży elektrotechnicznej.Dzięki uprawnieniom sepowskim pracownik może m.in. obsługiwać agregaty prądotwórcze, zaawansowane elektronarzędzia. Jest uprawniony do eksploatacji i dozoru sieci i instalacji elektrycznych.Wie też, w jaki sposób reagować w razie wypadku związanego z prądem elektrycznym i urządzeniami zasilanymi prądem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ