Dowiedz się, jak nie płacić za prowadzenie konta bankowego

Obecnie prawie wszyscy mamy konto osobiste, z którego posiadaniem wiążę się konieczność ponoszenia opłat za prowadzenie go, robienie przelewów czy używanie karty. Dziś te stwierdzenia odchodzą w przeszłość, gdyż możemy mieć także konto bankowe za darmo – wystarczy spełnić kilka warunków, które są określane przez bank. Jak to zrobić?

Jak działa konto bankowe za darmo?

Działające na polskim rynku banki mają podobne zasady działania, a większość oferuje różne promocje, w tym prowadzenie konta bankowego za darmo wtedy, gdy spełni się pewne warunki. Rachunki mają swoje nazwy, które sugerują, komu dedykowane jest dane konto. Przeglądając ofertę musimy zwrócić uwagę, że występują konta ROR, oszczędnościowe, dla dzieci czy firmowe. Szukając odpowiedniego dla nas konta, za które nie chcemy płacić, musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Przede wszystkim sprawdźmy, jaka jest opłata za prowadzenie konta oraz jakie obowiązują zasady korzystania z karty płatniczej. Bank zazwyczaj podaje, iż opłata wynosi np. 10 zł, ale klient jest z niej zwolniony, gdy spełni kilka warunków. Dokładnie sprawdzajmy te zapisy, by wiedzieć, w którym banku uda nam się uniknąć opłat, co w skali roku może dać oszczędności w wysokości nawet około 200 zł. Pierwsze miejsca w rankingach należą do kont całkowicie darmowych, gdzie opłata za konto i kartę wynosi zawsze 0 zł i nie wymaga się od klienta spełnienia żadnych dodatkowych warunków. Zazwyczaj jednak są konta, które mogą być darmowe, ale dopiero przy określonej aktywności klienta (np. określona liczba lub kwota transakcji w miesiącu) – generalna zasada mówi, ze nagradzani są klienci są aktywni.

Co zrobić, by mieć konto bankowe za darmo?

Chcąc mieć konto bankowe za darmo, trzeba mieć stałe wpływy na konto, najlepiej od pracodawcy. Banki najczęściej określają wysokość minimalnej kwoty – wynosi ona od 1 tys. zł do nawet 5 tys. zł. Bezpłatnie jest wydawana również karta bankomatowa do konta, ale musimy nią wykonać w danym miesiącu operacje, których suma przewyższy pewną kwotę, najczęściej jest to minimum 300 zł, ale może to być więcej. W niektórych bankach wystarczy dokonać jednej transakcji, by opłaty nie naliczono. Jeżeli nie spełnimy tych warunków, za prowadzenie rachunku zapłaciły od 10 do 20 zł. Jeśli rzadko korzystamy z rachunku, koniecznie zapytajmy o tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który banki są zobowiązane prowadzić. Jest on przeznaczony dla osób, które nie mają dużych wymagań – chcą dokonać kilku operacji wypłat z bankomatu czy przelewu w miesiącu. Takie konto za 0 zł obejmuje prowadzenie rachunku oraz 5 pierwszych krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, 5 pierwszych transakcji w bankomatach i wpłatomatach obcych i wszystkie operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku. Banki mogą jednak ustalić różną wysokość opłat dla klientów, którzy przekroczą narzucone prawem limity.

Konto bankowe za darmo to w obecnych czasach, gdy konkurencja na rynku jest duża, jeden z podstawowych produktów bankowych. Załóżmy konto w jednym z banków i cieszmy się także z możliwości bankowości elektronicznej.

Uzyskaj więcej informacji: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/konta/nest-konto

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ