Konto dla dzieci

Dawniej życie toczyło się trochę inaczej niż dzisiaj. Pojęcie zabezpieczenia się na przyszłość czy racjonalnego gospodarowania pieniędzmi były zbyt abstrakcyjne dla wielu osób, które po prostu walczyły o przetrwanie. Dzisiaj jednak mamy możliwość oszczędzania, inwestowania, doszkalania się- nasz sukces już nie jest uzależniony od urodzenia itp. Warto także nauczyć nasze dziecko odpowiedzialności za finanse. Jak?

Dobrym pomysłem jest tutaj założenie dla dziecka konta bankowego. Warto na wstępie jeszcze nadmienić, że ogólnie to już niemowlęta mogą mieć swoje konta bankowe, jednak dopiero w trzynastym roku życia dziecko będzie posiadało ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Jak to wszystko wygląda w praktyce?

Jeżeli zakładamy konto dla dziecka poniżej 13 roku życia to nie będzie mogło ono korzystać z niego. Jednak nie oznacza to, że pomysł jest bezsensowny. Możemy tam wpłacać małe kwoty i tym samym przyzwyczajać dziecko- pokazywać co to jest oszczędzanie, jak to robić. Co więcej- po pewnym czasie możemy za te pieniądze kupić dziecku coś, o czym od dawna marzyło. W ten sposób pokażemy, że opłaca się oszczędzać.

Jeżeli zaś założymy konto dla dziecka powyżej 13 roku życia to będzie ono mogło samodzielnie z niego korzystać. Takie konto bowiem praktycznie nie różni się od konta dla dorosłych. Mamy tu również bankowość elektroniczną, czasem również mobilną, kartę płatniczą, możliwość zlecania przelewów itp. W ten sposób pokażemy dziecku np. jak trzeba uważać płacąc wszędzie kartą, jak łatwo jest wydawać pieniądze, kiedy widzimy kartę, a nie gotówkę, jak wykonać przelew itp.

Gdzie założyć takie konto? Dzisiaj wiele banków prowadzi konta dla dzieci, zatem oferta jest naprawdę zróżnicowana. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru konta? Oczywiście przede wszystkim na opłatę na prowadzenie konta, za otworzenie rachunku, za wydanie karty, za przelew. Słowem trzeba zapoznać się dokładnie ze wszystkimi możliwymi opłatami. Co więcej- warto poczytać artukuły w internecie pisane przez osoby, które już zdecydowały się na dane konto.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ