Konto wielowalutowe – co to jest i jak je założyć

Aby wymienić walutę, zwykle udajemy się do stacjonarnego kantoru, ale nie jest to jedyny – mimo że najpowszechniejszy – sposób. Jeśli często podróżujesz za granicę lub masz międzynarodową działalność i zarabiasz na różnicach w kursach, warto zastanowić się nad założeniem konta walutowego. Wyjaśniamy, co to jest, jak działa oraz jak je założyć.

Zastanawiasz się, czy warto zakładać konto wielowalutowe? Odpowiedz sobie na pytanie, jak często podróżujesz lub robisz zakupy na zagranicznych portalach. A może masz kredyt w obcej walucie? Produkt ten ma wiele zalet – dzięki niemu można szybko i łatwo wypłacać gotówkę, wymieniać walutę, a także oszczędzać w wybranej z nich.

Konto walutowe – co to takiego?

Jest to rodzaj rachunku bankowego rozliczeniowego lub rozliczeniowo-oszczędnościowego, na którym można gromadzić środki również w obcej walucie. To wygodny sposób, aby wykonać przelew w banku w wybranej walucie – np. euro, frankach szwajcarskich czy dolarach za dowolne zakupy.

Często korzystamy z tej możliwości, zamawiając coś w sklepach lub na zagranicznych portalach aukcyjnych. Co więcej, konto wielowalutowe pozwala też wypłacać walutę w każdym miejscu, np. w Hiszpanii, Jordanii – w wybranym kraju na świecie.

Można w ten sposób również spłacać kredyt walutowy, omijając wysokie różnice walutowe między kursem sprzedaży a kursem kupna aktywów. To dobry wybór zarówno dla osób posiadających takie zobowiązania, jak i często podróżujących turystycznie lub służbowo, a także robiących zakupy w różnych walutach. Warto rozważyć założenie takiego konta, gdyż możliwość płacenia obcą walutą lub jej wypłata często okazuje się bardzo przydatna.

Konto w walucie obcej – jak można je założyć?

Na czym to wszystko jednak polega? Otóż większość banków – np. BNP Paribas, Millenium czy BZ WBK – znacznie ułatwia całą procedurę. Zwykle są one zakładane w jednej z czterech walut głównych – w euro, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich.

Konto wielowalutowe nie jest skomplikowanym produktem finansowym – wszystko, co należy zrobić, to wypełnić minimum formalności i można korzystać z konta walutowego. W wybranych placówkach można też założyć je w kilka chwil online, bez spotkania w oddziale stacjonarnym – po prostu za pośrednictwem bankowości online.

Na co uważać przy zakładaniu konta wielowalutowego?

Warto jednak zachować czujność i sprawdzić kilka rzeczy przed założeniem konta walutowego – zwrócić uwagę między innymi na prowizje oraz opłaty pobierane przez bank za przelewy internetowe lub utrzymanie konta. Opłaty te są ustalane indywidualnie – niektóre banki mogą ich nie pobierać, dlatego warto porównać kilka ofert.

Dobrze, jeśli wykonanie przelewu zagranicznego będzie darmowe. Należy też zwrócić uwagę na to, czy można dokonać wypłaty pieniędzy z konta walutowego bezpłatnie z każdego bankomatu za granicą, czy jedynie z wybranych z nich, aby po powrocie stan konta nas nie zaskoczył.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ