W co zainwestować 10 000?

10000 zł – czy to dużo czy mało? Różnie dla różnych osób, jednak generalnie większość pracujących dorosłych jest w stanie taką kwotę zaoszczędzić. Pozostaje jednak pytanie- co z nią uczynić? Wydać? A może oszczędzać dalej? Czy może zainwestować?

Generalnie najpierw należy się zastanowić, czy nie mamy jakiś pilnych wydatków w domu. Czy np. od dawna nie cieknie nam kran, pralka nie wymaga naprawy, a samochód co chwila się psuje. Wtedy warto te pieniądze przeznaczyć jednak na domowe potrzeby. Należy zauważyć, że zawsze jest to jakaś forma inwestycji- wydamy teraz, ale unikniemy wydatków w przyszłości związanych z naprawami.

Następnie warto spojrzeć na siebie i swoich bliskich, czy przypadkiem tu nie ma pola do inwestycji. Jeśli od pewnego czasu wiemy, że czeka na nas lepsze stanowisko po zrobieniu kursu języka angielskiego, a żona będzie miała dodatek do pensji jeśli weźmie udział w jakimś szkoleniu to naprawdę warto część oszczędności przeznaczyć na inwestycję w siebie.

Jeśli jednak stwierdzimy, że nie posiadamy żadnych wydatków tego typu możemy zająć się bardziej klasycznymi inwestycjami. Najbardziej podstawowym i znanym typem inwestycji są lokaty. Tutaj mamy szansę rzeczywiście zarobić, jeśli tylko poświęcimy trochę czasu na wybranie najlepszych ofert.

Kolejną możliwością są obligacje państwowe. Dużo tu nie zyskujemy, ale praktycznie też nie mamy szansy stracić- w przeciwieństwie do obligacji korporacyjnych, które niestety wymagają od nas zdobycia pewnej wiedzy, aby nie stracić oszczędności, a zyskać dodatkowe.

10 000 to jest już też suma pozwalająca na inwestycję w pewien projekt. Tu jednak trzeba dokładnie zapoznać się z daną firmą, porozmawiać z jej przedstawicielami itp.

Przeróżne artukuły w internecie polecać będą również grę na giełdzie oraz na rynku Forex. Oczywiście możemy spróbować swoich sił tutaj, jednak jeśli 10 000 to nasze jedyne oszczędności i ciężko pracowaliśmy, aby je odłożyć to warto się zastanowić, czy rzeczywiście damy radę tak się nauczyć zasad funkcjonowania giełdy, aby tych pieniędzy nie stracić.

Na koniec warto jeszcze dodać, że zanim się zdecydujemy, to warto chociaż chwilo przelać nasze oszczędności na konto oszczędnościowe. Wtedy będzie nas mniej kusiło, aby je wydać.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ